Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световноизвестният тромпетист Сергей Накаряков отново е в България

Националният филхармоничен оркестър
Снимка: sofiaphilharmonic.com

Националният филхармоничен оркестър посреща поредната голяма звезда в класическата музика - тромпетистът Сергей Накаряков.
     

Вероятно изкушените меломани си спомнят как през 1992  г. се появява дебютният компактдиск на 15-годишното тогава русначе Сергей Накаряков, което изумява музикалния свят. Малко преди това, на 12, детето за първи път идва в България и вече свири като истински артист. Знаят неговата история - започнал като пианист, след травма в гръбнака, в следствие от катастрофа, той не може да продължи с пианото, но би могъл да свири прав. Баща му намира решението в друг инструмент - тромпета. Детето напредва изключително бързо, свири не само традиционен репертоар, но и преработки на най-красиви и сложни произведения, писани за други инструменти.

Накаряков е вече на 44 години, живее в Париж, а името му продължава да се произнася с респект и изпълненията му да будят възхищение, защото той не спира да ни удивлява и да прави невъзможното с двата инструмента, на които свири - тромпет и флюгелхорн. Един от по-нестандартните модели флюгелхорн, създаден специално за него, носи името му.

През годините Накаряков си е партнирал с най-големи личности в музикалния свят - като Гидон Кремер, Марта Аргерич, Юрий Башмет и много, много други.

Прочутият изпълнител идва за 4-ти път у нас и за втората си среща със Софийската филхармония. Този път той ще представи един от най-репертоарните концерти за тромпет и оркестър - от арменския композитор  Александър Арутюнян, написан през 1950 г. 

„Това беше първият концерт с оркестър, който изпълних в живота си. Бях на 10 години. Беше в моя роден град Горки, който сега се нарича Нижни Новгород, с филхармонията там. Свиря го през целия си професионален живот. Той е сред най-известните произведения за този инструмент. Изпълняват го в цял свят. Имах щастието да се познавам със самия композитор Александър Арутюнян. Свирил съм го и в Ереван в негово присъствие - на неговата 85-годишнина и на 90-годишнината му. Той вече не е сред нас, но аз продължавам да поддържам връзка с дъщеря му“, каза за БНР Сергей Накаряков.

Концертът за тромпет и оркестър от Арутюнян е посветен на друг голям тромпетист - Тимофей Докшицер. Това е важна фигура и в живота на самия Накаряков и затова последния му издаден до момента компактдиск, озаглавен „Посвещение“ е записан именно в почит към Докшицер. В него на Сергей Накаряков партнира пианистката Мария Меерович, дългогодишна сценична партньорка на звездния гост.

За мен това беше важен проект. Там влизат известни произведения от репертоара на Тимофей Докшицер, както и мои аранжименти, над които работихме заедно с Мария. Това беше тромпетистът, който ме вдъхнови да изпълнявам класическа музика на този инструмент. Когато бях на 9 години и баща ми ми предложи да опитам да свиря на тромпет, аз не си представях как ще стане това. По същото време моята по-голяма сестра учеше в Москва и донесе две грамофонни плочи с негови изпълнения - на едната бяха записани виртуозни пиеси, а на другата - произведения от Йохан Себастиан Бах за тромпет и орган. Когато чух музиката от Бах бях шокиран и се просълзих. Това беше отправна точка за мен“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Сергей Накаряков.

Сергей Накаряков беше гост на Софийската филхармония за откриването на сезона 2014-та/2015-та година. Заедно с Мария Меерович тогава те солираха в Концерта за пиано, тромпет и оркестър от Дмитрий Шостакович под диригентството на Мартин Пантелеев.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52