Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световноизвестният тромпетист Сергей Накаряков отново е в България

Националният филхармоничен оркестър
Снимка: sofiaphilharmonic.com

Националният филхармоничен оркестър посреща поредната голяма звезда в класическата музика - тромпетистът Сергей Накаряков.
     

Вероятно изкушените меломани си спомнят как през 1992  г. се появява дебютният компактдиск на 15-годишното тогава русначе Сергей Накаряков, което изумява музикалния свят. Малко преди това, на 12, детето за първи път идва в България и вече свири като истински артист. Знаят неговата история - започнал като пианист, след травма в гръбнака, в следствие от катастрофа, той не може да продължи с пианото, но би могъл да свири прав. Баща му намира решението в друг инструмент - тромпета. Детето напредва изключително бързо, свири не само традиционен репертоар, но и преработки на най-красиви и сложни произведения, писани за други инструменти.

Накаряков е вече на 44 години, живее в Париж, а името му продължава да се произнася с респект и изпълненията му да будят възхищение, защото той не спира да ни удивлява и да прави невъзможното с двата инструмента, на които свири - тромпет и флюгелхорн. Един от по-нестандартните модели флюгелхорн, създаден специално за него, носи името му.

През годините Накаряков си е партнирал с най-големи личности в музикалния свят - като Гидон Кремер, Марта Аргерич, Юрий Башмет и много, много други.

Прочутият изпълнител идва за 4-ти път у нас и за втората си среща със Софийската филхармония. Този път той ще представи един от най-репертоарните концерти за тромпет и оркестър - от арменския композитор  Александър Арутюнян, написан през 1950 г. 

„Това беше първият концерт с оркестър, който изпълних в живота си. Бях на 10 години. Беше в моя роден град Горки, който сега се нарича Нижни Новгород, с филхармонията там. Свиря го през целия си професионален живот. Той е сред най-известните произведения за този инструмент. Изпълняват го в цял свят. Имах щастието да се познавам със самия композитор Александър Арутюнян. Свирил съм го и в Ереван в негово присъствие - на неговата 85-годишнина и на 90-годишнината му. Той вече не е сред нас, но аз продължавам да поддържам връзка с дъщеря му“, каза за БНР Сергей Накаряков.

Концертът за тромпет и оркестър от Арутюнян е посветен на друг голям тромпетист - Тимофей Докшицер. Това е важна фигура и в живота на самия Накаряков и затова последния му издаден до момента компактдиск, озаглавен „Посвещение“ е записан именно в почит към Докшицер. В него на Сергей Накаряков партнира пианистката Мария Меерович, дългогодишна сценична партньорка на звездния гост.

За мен това беше важен проект. Там влизат известни произведения от репертоара на Тимофей Докшицер, както и мои аранжименти, над които работихме заедно с Мария. Това беше тромпетистът, който ме вдъхнови да изпълнявам класическа музика на този инструмент. Когато бях на 9 години и баща ми ми предложи да опитам да свиря на тромпет, аз не си представях как ще стане това. По същото време моята по-голяма сестра учеше в Москва и донесе две грамофонни плочи с негови изпълнения - на едната бяха записани виртуозни пиеси, а на другата - произведения от Йохан Себастиан Бах за тромпет и орган. Когато чух музиката от Бах бях шокиран и се просълзих. Това беше отправна точка за мен“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Сергей Накаряков.

Сергей Накаряков беше гост на Софийската филхармония за откриването на сезона 2014-та/2015-та година. Заедно с Мария Меерович тогава те солираха в Концерта за пиано, тромпет и оркестър от Дмитрий Шостакович под диригентството на Мартин Пантелеев.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28