Имани от Франция, и няколко пъти е била на българска сцена. Признава, че чувства българите близки до себе си. Сама пише песните си, което допринася за по-дълбоко вникване в смисъла на историите, които разказва.
„Първата сериозна песен, която написах се казваше I lost my keys. Тя се появи много преди да започна музикалната си кариера. След това стана част и от първия ми албум. Взех химикалка и лист и описах преживяванията си по това време. Първото нещо, което се запитах беше „Добре, как Трейси Чапман би написала тази песен?“. Тя е мое голямо вдъхновение. Опитах се да напиша първата си песен, както любимият ми изпълнител би я написал. Бях много впечатлена от начина, по който тя пише своите песни. С много малко думи, толкова просто и естествено. Така създадох първата си песен. С помощта на Трейси Чапман“, каза за БНР Имани.
Много ценни уроци Имани научава и от спорта.
„За кратко се състезавах в дисциплината висок скок. Бях дори в националния отбор. Спортът е голяма част от живота ми. Баща ми беше много добър бегач. Той беше и в армията. Спортът е много важен и за него. По този начин той поддържаше както своята дисциплина, така и тази на нас, неговите деца. Това, което спортът дава, е издръжливост и енергия, както и фокус. Имаме нужда от това, за да поддържаме здравословно самочувствие“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Имани.
Корените на Имани са от Коморските острови. Израства в голямо, сплотено семейство, в което прави първите си стъпки като музикант.
„Баща ми бе във френската армия. Коморите били френска колония, когато той станал част от армията. Майка ми се грижеше за нас. Те решиха да се преместим във Франция, там съм родена и аз. Седем деца сме. Много близки сме си. Баща ми бе много строг във възпитанието ни, но бяхме много щастливи“.
На много ранна възраст Имани се отдава на професията на модел. Време, за което певицата си спомня с някои смесени чувства.
„Странна работа е да си модел. Много съм благодарна на този опит, защото чрез професията пътувах доста и видях света. Научих и други езици. Пораснах с моделството. Но е трудно. Особено, когато си наистина млад, а аз направих първите си стъпки като модел на 17. Трябваше да изграждам тепърва характера си, докато всички около мен повтаряха - твърде дебела си, твърде слаба си, твърде висока или ниска, носът ти е твърде голям или твърде малък. Докато се опитвах да изградя в себе си достойна за уважение жена, винаги се намираше някой, който да ми каже - ти не си достатъчна. Трудно е по този начин да изградиш в себе си балансирана личност. Накрая ми стана и скучно. Чувствах, че имам какво повече да кажа. Исках да правя нещата по моя начин. Когато си модел трябва да изпълняваш това, което ти казват. Не намразих професията, защото имах чудесни моменти. Така и не я харесах напълно. Никога не беше „моето нещо“.
По това време Надя се превръща в Имани.
„Имани се появи от филма „Пристигане в Америка“ с Еди Мърфи. В този филм имаше принцеса, която се казваше по същия начин. Като тийнейджър това бе любимият ми филм. Взех името от него“.
И въпреки световните подиуми, въпреки натоварения график, появява се труден момент в живота на Имани, в който тя решава да следва своята голяма мечта - музиката.
„Хората си мислят, че можеш да си модел завинаги, но не е така. Професията е базирана на младостта. Докато си млад - можеш да си модел, когато не си - кариерата ти приключва. След събитията на 11 септември живеех в Ню Йорк, трудно се намираше работа за много млади момичета в професията. Трудно стана и за мен, а някак трябваше да плащам наема си. Започнах да работя и по-малки неща - например в ресторант - като всеки един нормален човек в Ню Йорк, опитвах се да оцелявам. В един момент осъзнах, че животът няма да стане по-лесен и вместо да живея, за да плащам наема си, трябва да тръгна към мечтите си. Казах си - добре, ще се будя рано, ще ходя по кастинги, ще бъда и в ресторанта, за да мога две години по-късно да получа своя договор в голяма музикална компания“.
Имани подготвя нов албум, а първата песен от него Wonderful life, кавър на песента на английския изпълнител Блак, вече се радва на завиден интерес.
„Избрах я, защото е страхотна песен, много добра. Тя наистина разказва за ситуацията, в която живеем в момента. Албумът, от който ще е част тя ще бъде изцяло от кавър версии. Вместо нови песни от мен, ще чуете концептуален албум, в който всички песни ще бъдат аранжирани само с чело. Много е интересно, защото исках да намеря нов начин, по който да представя тези познати песни. В албума включвам песни на Мадона, Ед Шийрън, Бони Тейлър, Боб Марли и други“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..