Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Кюланов: Емоционалното послание е в основата на ваксинационната кампания

Снимка: БГНЕС

„България се ваксинира - информирай се, ваксинирай се, прегърни живота!“ - това е насловът на кампанията, която започва Представителството на Европейската комисия в България с подкрепата на Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз, Световна здравна организация, УНИЦЕФ и Национално сдружение на общините в България. БНР е медиен партньор на кампанията. 

Цветан Кюланов  Снимка: БГНЕС

„Посланията са в две основни посоки. Едната е емоционалната – всички ние сме променили начина си на живот в последната вече повече от година и искаме да се върнем към живота такъв, какъвто го обичаме. Емоционалното послание е залегнало в основата на кампанията. И, разбира се, рационалното – това да се потърси информация. Ние нямаме за цел да агитираме“, посочи в предаването „Преди всички“ Цветан Кюланов, и. д. ръководител на представителството на Европейската комисия у нас.

Последното проучване в общоевропейски план на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд – „Живот, работа и Covid“, показва, че България е страната в ЕС с най-голямо нежелание на хората да се ваксинират. 61% от запитаните казват, че е много малко вероятно или малко вероятно да се ваксинират. Към тези хора са насочени посланията на кампанията, изтъкна Кюланов. 

Нашите социологически проучвания показват голям процент на по-скоро колебаещи се, отколкото на твърдо решили да не се ваксинират“, поясни той.

Според Цветан Кюланов с наличието на зелените коридори процесът се ускорява.

Как изглежда процесът в страната? 

Вече има достатъчно различни ваксини, уверява личният лекар д-р Ганка Василева от Сливен.

Няма кой знае колко много желаещи да се имунизират в момента. Голяма част от хората отидоха в зелените коридори.“

От хората, които желаят да се ваксинират, най-стриктни са тези над 60 години, споделя впечатленията си общопрактикуващият лекар.

„При мен голяма част от хората между 60 и 75 си поставиха ваксина. Младите с някакъв страх посрещат ваксината или голяма част от тях отидоха и си сложиха ваксината по центровете.“

Д-р Василева допълва, че в някои от селата желаещите да се ваксинират са малко и дава пример от практиката си в село Сборище.  

Няма засега никакви кандидати за ваксина, освен кметът на населеното място и двама други пациенти, които са записани при мен.“

Различна е картината в Област Добрич, където започва наваксване в темповете на ваксиниране.

Броят на пациентите, записали се за имунизация, нараства, сочат данните на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града. Разработва се система за по-лесен достъп на личните лекари до ваксините. В момента са налични три вида ваксини. 

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15