Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Павлов: Общият устройствен план заложи много бомби в кварталите

Кметът на „Лозенец“ недоумява защо бюджетът за отчуждаване е намален

Константин Павлов
Снимка: Силвия Великова, БНР

Поредният казус със заявено желание за строеж и недоволство на местните жители набира скорост в столичния район „Лозенец“. Става дума за терен, който се състои от частен и общински терен и е разположен между три улици.

„Получава се пространство като „Малките 5 кьошета“, с тази разлика, че теренът е много стръмен“, описа мястото пред БНР Йоана Димитрова, жител на квартала.

„Това е един тесен, вдаден в кръстовището ъгъл.“

Теренът през 90-те години е бил реституиран и вече 25 години вървят дела – собствениците на частната отсечка от терена се опитват да я застроят, обясни Йоана Димитрова.

Живеещите в квартала наоколо смятат, че разумното решение е или частният терен или да бъде отчужден, или да бъде заменен, поясни Димитрова.

„Който отиде и погледне това тясно триъгълниче, подпорните стени, тесните улици и види проектите, в които пише сграда до 26 метра височина, ще бъде побита като морски фар, си дава сметка, че мястото е абсурдно.“

„Лозенец“ е сред най-гъсто застроените столични квартали    Снимка: БГНЕС

„Това е един от дългите и тежки проблеми в „Лозенец“. Общият устройствен план, приет преди повече от 10 години, заложи множество такива бомби по кварталите“, посочи в предаването „Преди всички“ кметът на столичния район „Лозенец“ Константин Павлов преди общественото обсъждане на казуса днес.

Когато изкристализира категорично мнение на обществеността, може да се водят по-нататъшни разговори със столичния кмет и с Общинския съвет, смята Павлов.

Да вземат като аргумент резултатите от общественото обсъждане, така че наистина да се следва общественият интерес.“

Йоана Димитрова разказа още, че на това място допреди няколко години е имало два големи кестена, за чието отстраняване също има преписка.

Изведнъж, в рамките на две години тези дървета изсъхнаха и бяха отстранени. Сега се води преписка за умишлено умъртвени дървета. Ние, живеещите, видяхме как ги пробиха, наляха някаква течност в тях. Май месец 2018-а по това време видяхме как дърветата не се разлистиха и останаха да висят като трупове в пространството.“

Сградата „Златен век“   Снимка: БГНЕС

Относно сградата „Златен век“ в „Лозенец“ районният кмет заяви, че няма притеснения за изхода, ако се стигне до съда в Страсбург, както предупредиха инвеститорите.

Много горещи страсти кипяха около тази сграда. Аз смятам, че е добро решение да се отиде на друга инстанция“, коментира Константин Павлов.

Преди дни съдът определи заповедта на ДНСК за спирането на строежа като невалидна, но в същото решение е посочено, че въпросите за законността и за спирането на строежа са отделни въпроси, поясни той. Разрешението за строеж на сградата е изтекло още през 2017 година и е необходимо да се вземе от компетентните органи за премахване на незаконното строителство, заяви още Павлов и уточни, че не призовава „за революция и насилствени действия“, а иска въпросът да се реши по законов път.

Снимка: БГНЕС

По темата с недостига на места в детските градини Константин Павлов изтъкна, че детската градина, за която вчера кметът на София Йорданка Фандъкова сигнализира, че се бави дейността по изграждането й, е трябвало да бъде финализирана още през 2018 година.

„През 2019 г., когато вървеше предизборната кампания, бях останал с впечатлението, че тя е почти готова и може би ще стане преди изборите…“

През есента детската градина ще може да посрещне 150 деца, увери кметът на „Лозенец“. Това е една четвърт от децата в района, които се нуждаят от детска градина.

Бюджетът за отчуждаване в рамките на Столичната община е намален двойно, алармира Павлов, който недоумява защо това се прави, „при положение, че новите квартали на София изпитват невероятно остра нужда от улици, зелени площи, учебни детски заведения“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09