Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Павлов: Общият устройствен план заложи много бомби в кварталите

Кметът на „Лозенец“ недоумява защо бюджетът за отчуждаване е намален

Константин Павлов
Снимка: Силвия Великова, БНР

Поредният казус със заявено желание за строеж и недоволство на местните жители набира скорост в столичния район „Лозенец“. Става дума за терен, който се състои от частен и общински терен и е разположен между три улици.

„Получава се пространство като „Малките 5 кьошета“, с тази разлика, че теренът е много стръмен“, описа мястото пред БНР Йоана Димитрова, жител на квартала.

„Това е един тесен, вдаден в кръстовището ъгъл.“

Теренът през 90-те години е бил реституиран и вече 25 години вървят дела – собствениците на частната отсечка от терена се опитват да я застроят, обясни Йоана Димитрова.

Живеещите в квартала наоколо смятат, че разумното решение е или частният терен или да бъде отчужден, или да бъде заменен, поясни Димитрова.

„Който отиде и погледне това тясно триъгълниче, подпорните стени, тесните улици и види проектите, в които пише сграда до 26 метра височина, ще бъде побита като морски фар, си дава сметка, че мястото е абсурдно.“

„Лозенец“ е сред най-гъсто застроените столични квартали    Снимка: БГНЕС

„Това е един от дългите и тежки проблеми в „Лозенец“. Общият устройствен план, приет преди повече от 10 години, заложи множество такива бомби по кварталите“, посочи в предаването „Преди всички“ кметът на столичния район „Лозенец“ Константин Павлов преди общественото обсъждане на казуса днес.

Когато изкристализира категорично мнение на обществеността, може да се водят по-нататъшни разговори със столичния кмет и с Общинския съвет, смята Павлов.

Да вземат като аргумент резултатите от общественото обсъждане, така че наистина да се следва общественият интерес.“

Йоана Димитрова разказа още, че на това място допреди няколко години е имало два големи кестена, за чието отстраняване също има преписка.

Изведнъж, в рамките на две години тези дървета изсъхнаха и бяха отстранени. Сега се води преписка за умишлено умъртвени дървета. Ние, живеещите, видяхме как ги пробиха, наляха някаква течност в тях. Май месец 2018-а по това време видяхме как дърветата не се разлистиха и останаха да висят като трупове в пространството.“

Сградата „Златен век“   Снимка: БГНЕС

Относно сградата „Златен век“ в „Лозенец“ районният кмет заяви, че няма притеснения за изхода, ако се стигне до съда в Страсбург, както предупредиха инвеститорите.

Много горещи страсти кипяха около тази сграда. Аз смятам, че е добро решение да се отиде на друга инстанция“, коментира Константин Павлов.

Преди дни съдът определи заповедта на ДНСК за спирането на строежа като невалидна, но в същото решение е посочено, че въпросите за законността и за спирането на строежа са отделни въпроси, поясни той. Разрешението за строеж на сградата е изтекло още през 2017 година и е необходимо да се вземе от компетентните органи за премахване на незаконното строителство, заяви още Павлов и уточни, че не призовава „за революция и насилствени действия“, а иска въпросът да се реши по законов път.

Снимка: БГНЕС

По темата с недостига на места в детските градини Константин Павлов изтъкна, че детската градина, за която вчера кметът на София Йорданка Фандъкова сигнализира, че се бави дейността по изграждането й, е трябвало да бъде финализирана още през 2018 година.

„През 2019 г., когато вървеше предизборната кампания, бях останал с впечатлението, че тя е почти готова и може би ще стане преди изборите…“

През есента детската градина ще може да посрещне 150 деца, увери кметът на „Лозенец“. Това е една четвърт от децата в района, които се нуждаят от детска градина.

Бюджетът за отчуждаване в рамките на Столичната община е намален двойно, алармира Павлов, който недоумява защо това се прави, „при положение, че новите квартали на София изпитват невероятно остра нужда от улици, зелени площи, учебни детски заведения“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41