Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ловешка област е една от най-привлекателните туристически дестинации у нас

Снимка: Мария Димитрова

Ловешка област е една от най-привлекателните туристически дестинации у нас както зарази богатото културно-историческо наследство, което съхранява региона от времето на траките, на римската империя, на Средновековието, Възраждането, така и с впечатляващата си природа - старопланинските върхове и местности, реките със своите живописни каньони, скалните образования са само част от красивата природа на региона.

Пещерата Съева дупка се намира на територията на община Ябланица, в близост до село Бресница. Тя е открита преди повече от 200 години. От 1967 година е осветена, облагородена и отворена за посетители.

"Температурата в пещерата е между 7 и 11 градуса, влажността 96 - 99 процента. Дъждовните води минават през скалите и пукнатините, увличат със себе си варовика и така правят тези интересни образувания от тавана към пода - сталактити, от пода към тавана - сталакмити, свързаните пред вас сталактони. В пещерата има и друг вид образувания, наклонения настрани, те се наричат хеликтити. Дълга е 250 метра. Един сантиметър от образуванията се образуват за около 150-160 години. Пещерата е на около 3 милиона години", каза за БНР Георги Георгиев, екскурзовод в пещерата Съева дупка.

Пещерата Съева дупка разполага с няколко зали. Една от тях е уникална концертна зала.

"Тук са изнасяни много концерти - хор "Планинарска песен" е пял, Лили Иванова е пяла, Софийската филхармония е свирила. Правени са сватбени церемонии. Това е най-големия сталактон в пещерата. Неговата обиколка е около 60 метра и по това се съди, че пещерата е на около 3 милиона години. Тук пред вас е интересно образувание, оприличено от посетителите на Дева Мария с Младенеца на ръце", допълни Георгиев.

Пещерата Съева дупка               Снимка: bulgariatravel.org/

Деветашката пещера е най-голямата пещера в България, тя се намира в Деветашкото плато.

"Общата й дължина е 2 хиляди 442 метра. На около 40 метра навътре от входа на пещерата има просторна входна зала, чийто размери я правят най-голямата пещерна зала в страната. Вътре в пещерата има два клона, през единия от тях протича река, а другия е сух и топъл и завършва със зала, носеща мистичното име "Олтара". Добрите условия за живот, които предлага пещерата, големите размери, осветление на голяма дълбочина, удобна за отбрана в съседство с извор и река, гори с дивеч, пасища и сред плодородна местност привличат вниманието на човека от най-дълбока древност. В пещерата са налице следи от човешко присъствие още от старокаменната епоха. Пещерата е била засекретен военен обект и до началото на 90-те години на XX век е била използвана за складова база за съхранение на петролни продукти", каза Сабина Миленска от отдел "Туризъм" в Община Ловеч.

Деветашката пещера е известна и с голямото си биоразнообразие. Там се намира най-голямото находище на прилепи у нас.

"Налични са 15 вида прилепи, тук обитават 12 вида защитени земноводни, 82 вида птици, 13, от които включени в Червената книга, 34 вида бозайници, 4, от които включени в Червената книга на България, а 15 в Световния червен списък. Пещерата е от международно значение като убежище на прилепите и е включена като приоритетен обект в списъка на Споразумението за опазване на европейските видове прилепи. Заради размножителния период на населяващите пещерата бозайници е въведен пропускателен режим в двете галерии на пещерата. Водната галерия се затваря за посетители в периода 1 ноември - 1 април, а сухата галерия в периода 25 май - 31 юли. Светлата част на пещерата е отворена за посетители целогодишно", допълни  Сабина Миленска.

Крушунски водопади      Снимка: Теодора Михова

В Северозападната част на Деветашкото плато се намират уникалните Крушунски водопади. Те са най-голямата туристическа атракция на Община Летница и годишно се посещават от повече от 150 хиляди туристи.

"Крушунските водопади представляват травестинова каскада от поредица водопади, които се формират от Крушунската река, протичайки през бигоров терен", каза Красимир Джонев, кмет на Община Летница. 

Една от пещерите в Деветашкото плато е Гарваница.

"Тя е на почти еднакво отстояние от селата Карпачево и Горско Сливово. Представлява най-голямата в България проходна, отвесна дупка, съоръжена с метална обезопасена стълба. Пещерата и до ден днешен предизвиква голямо възхищение в хората, тъй като влизайки човек в тази  отвесна дупка усеща прилива на адреналин и косите му настръхват. Ранният пролетен сезон, когато има обилни валежи Гарвацина е възможно да бъде напълнена до горе, 63 метра дълбочина има тя. Цялата тази огромна пропаст се напълва с вода, която се оттича като в сифон с един огромен водовъртеж", допълни Джонев. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55