Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Алтимирска: Променена е програмата за контрол на Covid във фермите за норки

Петя Алтимирска - активистка срещу кожите от норки
Снимка: Ани Петрова

Днес се очакват резултатите от проверката на фермата за норки в Старозагорско. Това заяви преди дни в медиите служебният министър на земеделието Христо Бозуков.

„Все още не сме участвали в съвместна проверка с Министерство на земеделието във фермата за норки в Старозагорско, защото собствениците не ни допуснаха“, каза пред БНР Петя Алтимирска от Сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ "КАЖИ"

Организацията подаде сигнал за нередности, застрашаващи здравето на хората, околната среда, както и опасност за самите животни.

„Собственикът на фермата Ангел Ангелов е издал заповед ние да не бъдем допуснати като НПО, тоест това означава, че ние не можем да осъществим обществения контрол, който по право като организация имаме от закона. Заповедта не я видяхме дори. Оправдаха се с епидемичната обстановка на думи.

Със сигурност обаче това, което не беше правилно е, че МЗХГ или Агенцията по храните не се застъпиха за правото ни на обществен контрол“, категорично заяви Алтимирска.

Тя изрази в ефира на "Преди всички" сериозно съмнение, че избощо ще ги допуснат до предстояща проверка.От проверката се очаква да се изясни дейността на този бизнес – дали е легален, първо на базата на документацията.

БГНЕС                             Снимката е илюстративна

От организацията "КАЖИ" питат спазен ли Законът за биоразнообразието, как е допуснато у нас да се отглежда вид, който не фигурира в нормативната ни база, от друга страна изискванията за самите животновъдни обекти спазени ли са?

„Много е важно също да се каже, че няма разписани правила и нормативен акт, според които ние като организация, която може да упражнява обществен контрол, дали имаме право да даваме предписания. Предполагам, че на нас няма да ни дадат възможност да даваме предписания“, поясни още Алтимирска.

По думите и преди седмици е променена програмата за контрол и надзор на Covid във фермите за норки.

"Тази програма създадена за опазване на норките от заразата от коронавируса. Сега се оказа, че през ноември миналата година е променена и вместо тестове да се правят всяка седмица на животните, Агенцията по храните отменя ежеседмичните тестове за вируса и се дава възможност единствено на собственика да преценява кога да тества животните. Ние разбрахме затова преди седмица. Това е много опасно за всички нас", заяви още Алтимирска.

Тя даде за пример, че вече в редица държави фермите за норки се затварят, именно зарази опасността от разпространението на Covid сред хората.

Още по темата в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15