Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Локална алергична реакция след ухапване е лесно лечима

Какво (не) знаем за кърлежите

Най-важното е кърлежът да бъде махнат навреме, заразяването не става веднага

Снимка: БГНЕС

Влажното време през последните седмици увеличи числеността на кърлежите в зелените площи. Сред най-уязвимите от ухапване са малките деца, тъй като те най-често ходят по тревата.

Лекари съветват за по-голяма бдителност, когато се правят разходки в парковете, да се използват репеленти, а в дните, които са по-влажни – да бъдем облечени с дълги ръкави и крачоли. След разходката трябва добре да се оглеждаме, защото ухапването от кърлеж не се усеща

Бумът на ухапани пациенти тази пролет не е по-различен от ежегодната ситуация през този сезон, казва пред БНР дерматологът д-р Марина Семерджиева.

„Не че не може някъде извън града да се зарази човек, но основно в парковете.“

Столичната РЗИ контролира сезонната обработка на тревните площи срещу кърлежи. Април, 2021 г. Снимка: БГНЕС

При ухапване тя съветва да не се прави опит за самостоятелно изваждане на кърлежа у дома. По думите й най-добре е това да стане в здравно заведение, включително при личния лекар. „И да му бъде сложена инжекция срещу тетанус.“

Когато е върху тялото, кърлежът се забелязва с просто око, допълва дерматологът.

Лаймската болест, ако не се лекува в началото, впоследствие засяга нервната система, сърце, стави и е, за жалост, много неприятно заболяване“, коментира д-р Семерджиева.

Ако се установи, че отстраненият кърлеж е преносител на Лаймска болест, на ухапания се назначава профилактично антибиотик за 10 дни.

„Ако кърлежът е паднал и човек не е видял, тогава вече след 20-тина дни е възможно да се появи обрив. В началото като плака, червена, която постепенно в центъра започва да избледнява и обривът придобива вид на пръстен. Няма как да се сгреши“, пояснява Марина Семерджиева.

Характерното за Лаймска болест петно се появява минимум три дни след ухапването, уточнява д-р Диляра Маринова от Клиниката по инфекциозни болести на Военномедицинската академия в София.

Петното се увеличава и става по-голямо от 5 см в диаметър, не сърби, не боли, може леко да пари и има по-зачервен ръб - това вече говори за Лаймска болест.

Локална алергична реакция след ухапване, която се изразява в подуване, зачервяване, затопляне, сърбеж е безобидна и може лесно да се излекува, казва още специалистът.

„Ако ви ухапе кърлеж и веднага след това се зачерви и подуе, по-скоро не е Лаймска болест, по-скоро е някаква алергична реакция или нещо друго.“

Най-важното е кърлежът да бъде махнат, независимо от кого. Много по-важно е да бъде махнат навреме. Дори да не се махне правилно, по-важното е да се махне“, категорична е д-р Маринова.

Най-лесно кърлежът се отстранява с обикновени тънки пинсети, без да се върти и залива с каквото и да било, съветва тя.

„Хващате кърлежа възможно най-ниско към кожата, хващате го здраво, може с едно-две директно и право нагоре движение, с което да го изкарате. Без да го въртите. В никакъв случай не трябва да се маже с каквото и да било, защото при намазване например с олио или друг препарат, кърлежът може да се задуши. В момента, в който се задушава, той може да повърне вътре в самата рана, където е ухапал човека и с това повръщане да зарази например с Лаймска болест. Тъй като кърлежът, като ухапе, не заразява веднага. Той трябва да се нахрани и когато се нахрани прекалено много, тогава вече повръща бактериите в организма. Затова, ако го забележим навреме, го вадим веднага.“

Снимка: БГНЕС

Кърлежите обичат топло, тъмно и влажно, тоест навсякъде, където има окосмяване по тялото. За съжаление, това са местата, които са трудно забележими. При малките деца трябва да поглеждаме след разходка по ръба на косата, отзад, по врата, особено момичетата с дълга коса. Там много често има ухапвания от кърлежи, по краката“, допълва Диляра Маринова.

Кърлежите са най-активни на места с висока трева, когато скоро е валял дъжд, подчертава д-р Маринова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16