Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантливи оперни гласове получиха награди в Четвъртия международен конкурс "Гена Димитрова"

Четвъртият международен конкурс за млади оперни певци „Гена Димитрова“ в Плевен
Снимка: Латинка Светозарова

С концерт на лауреатите приключи Четвъртият международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова" в Плевен. Жури с председател маестро Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония, присъди наградите на най-добрите в едно истинско състезание на талантливи оперни гласове.

С „Наздравица“ от операта „Травиата“ на Верди в изпълнение на лауреатите на Четвъртото издание, плевенска филхармония и хор „Гена Димитрова" завърши международният конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Тазгодишното издание е изключително силно, каза председателят на журито маестро Найден Тодоров:

"Много силен конкурс.Този път имахме прекрасни кандидати и за разлика от предишни години, когато имахме много силни женски гласове, но малко куцаха мъжките, в момента имахме страшно силни мъжки гласове. Още на първия тур при мъжете, вече бяхме наясно в журито, кои са фаворитите, защото те бяха толкова открояващи се. Мисля, че това е нещо страхотно въобще за оперната сцена у нас и по света. Не знам защо се случва това, но в последно време по света са по-малко добрите мъжки гласове, а в момента ние намерихме фантастични".

При мъжете присъдиха две първи награди на Рейналдо Дроз от Венецуела и на Страхиня Джокич от Сърбия, който каза :

"Мисля, че е прекрасно".

Носителката на втора награда при жените стана Моника Зашева:

"На 23 години съм и съм мецосопран. Изключително приятно събитие, защото ни разчупи, раздвижи и ни даде възможност да се сетим къде се намираме, какво трябва да правим. Отваря страхотни врати за бъдеще. Аз съм студент, последна година в Музикалната академия, където се обучавам при невероятната Габриела Георгиева, един от солистите на Софийска опера и съм изключително доволна".

Най-високото отличие при жените заслужи Гергана Георгиева:

"Конкуренцията беше по-голяма. С какво успях. Мисля, че с хъс, с чувство за музициране. Следвам докторантура в Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София. Завърших и първа сесия в Академия "Борис Христов" в Рим. Мои педагози бяха Орлин Анастасов, Бойко Цветанов и Александрина Пендачанска. Сега във втората сесия следва да бъдат Дарина Такова, Марияна Пенчева, Орлин Анастасов, Кирил Манолов и да се надяваме, че ще имаме майсторски клас с маестро Роберто Скандюци, световно известен бас. Паралелно с това съм лауреат на един международен конкурс в Италия, в Риети, като наградата ми е да пея в концертния сезон, живи и здрави да отворят най-накрая театрите". 

Четвъртото издание приключи и започва подготовката за следващото, което ще е след две години. В основата на организацията е плевенската филхармония с финансовата подкрепа на Община Плевен.

"Участниците са много силни тази година. Действително този конкурс, особено и сега все още по време на пандемията е може би първия, който се провежда на живо, а не онлайн. Това за младите кандидати е много добро, защото те нямаха тази възможност година и половина за такъв вид конкурси", каза Любомир Дяковски, директор на филхармонията.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10