Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Яйцедентът” - осмисляне на метафори, кодирани в изкуство

"Яйцедентът" на Алекси Иванов
Снимка: Национална галерия / National Gallery

Художникът Алекси Иванов има нов проект, наречен „Яйцедентът”, който той нарисува в атриума на Националната галерия „Квадрат 500”. Така Алекси стана вторият творец, изправил се по фатихакиновски срещу „Стената”. Всъщност тя е проект на галерията, който дава 26-метрово поле за изява на съвременни стенописци. Ако се изправят срещу стената и я връхлетят със страшна сила и спокойствие, най-вероятно изявата ще се превърне в необятна възможност. 

Такава тя стана и за Алекси, който имаше три дни да рисува. В петък, събота и неделя той се опълчи на дъжда и вятъра, стъпил на най-обикновена щайга, въоръжен с бои, четки, спрейове и малко синьо рибарско столче за отмора. Всеки, който пожелаеше, можеше да го наблюдава в следобедните часове.

Днес пред готовото си произведение Алекси ще посрещне децата на София, за да отпразнуват най-доброто възможно начало на юни по най-добрия възможен начин - рисувайки.  .

Първия художник, изрисувал „Стената” в Националната галерия, е Николай Петров - Glow. Случи се през септември миналата година. Glow пък посочи и препоръча Алекси да твори след него. След месеци живот на ярката, стилизирана работа на първия, от галерията се наложило да унищожат произведението, за да осигурят чисто бяло пространство за втория. Съвсем в духа и философията на уличното изкуство.


Кой ще наследи Алекси няма да стане ясно поне до края на годината. Има идеи кой да бъде стеноразбивач №3, но засега фокусът на галеристите е изцяло върху „Яйцедентът”, който ще остане в атриума, докато от календара не отлети март 2022-ра.

Атриумът може да бъде място за почивка и осмисляне на видяното в галерията, но е и дом на част от произведенията, които тя притежава. Разхождаме се под погледите на не една и две мълчаливи и все пак силно експресивни скулптури, както и пред зорките очи на Св. Климент Охридски. Той ни гледа от мозайка, където съжителстват класическите произведения със съвременния стенопис, стрийт арта, графитите или както още пожелаят да нарекат работата си онази порода артисти, за които говорим. Според Мартин Косташки, който е сред кураторите на „Стената”, всички форми на изкуството си добросъседстват в най-буквалния смисъл на думата.


А интерес от посетителите на галерията наистина има. В неделя например само 15 минути след обявения начален час, в който хората можеха да заповядат в атриума, първите любопитни погледи вече се насочваха към стената. За тях Алекси имаше малко време, но ще отдели повече за експерименти със специалната група посетители днес.

От 16.00 до 17.30 ч. деца между 7 и 12-годишна възраст ще могат да участват в ателие с Алекси и служители на галерията. Входът е свободен.

А „Яйцедентът” е въпрос на поглед и осмисляне на метафорите, кодирани в изкуство.

Още по темата в звуковия файл.

Снимки от процеса на работа: Лора Търколева 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40