Днес пред готовото си произведение Алекси ще посрещне децата на София, за да отпразнуват най-доброто възможно начало на юни по най-добрия възможен начин - рисувайки. .
Първия художник, изрисувал „Стената” в Националната галерия, е Николай Петров - Glow. Случи се през септември миналата година. Glow пък посочи и препоръча Алекси да твори след него. След месеци живот на ярката, стилизирана работа на първия, от галерията се наложило да унищожат произведението, за да осигурят чисто бяло пространство за втория. Съвсем в духа и философията на уличното изкуство.
Кой ще наследи Алекси няма да стане ясно поне до края на годината. Има идеи кой да бъде стеноразбивач №3, но засега фокусът на галеристите е изцяло върху „Яйцедентът”, който ще остане в атриума, докато от календара не отлети март 2022-ра.
Атриумът може да бъде място за почивка и осмисляне на видяното в галерията, но е и дом на част от произведенията, които тя притежава. Разхождаме се под погледите на не една и две мълчаливи и все пак силно експресивни скулптури, както и пред зорките очи на Св. Климент Охридски. Той ни гледа от мозайка, където съжителстват класическите произведения със съвременния стенопис, стрийт арта, графитите или както още пожелаят да нарекат работата си онази порода артисти, за които говорим. Според Мартин Косташки, който е сред кураторите на „Стената”, всички форми на изкуството си добросъседстват в най-буквалния смисъл на думата.
А интерес от посетителите на галерията наистина има. В неделя например само 15 минути след обявения начален час, в който хората можеха да заповядат в атриума, първите любопитни погледи вече се насочваха към стената. За тях Алекси имаше малко време, но ще отдели повече за експерименти със специалната група посетители днес.
От 16.00 до 17.30 ч. деца между 7 и 12-годишна възраст ще могат да участват в ателие с Алекси и служители на галерията. Входът е свободен.
А „Яйцедентът” е въпрос на поглед и осмисляне на метафорите, кодирани в изкуство.
Още по темата в звуковия файл.
Снимки от процеса на работа: Лора Търколева
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..