Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път на български език излезе романът "Добри" на Моника Шанън

Слава Иванова в студиото на програма „Христо Ботев“.
Снимка: Божидар Любенов

Националният дарителски фонд "13 века България" представи романа "Добри" в Литературен клуб "Перото". За първи път Фондът издава на български език този роман на американската писателка Моника Шанън с илюстрации на Атанас Качамаков. Книгата е преиздавана многократно в САЩ, а през 1935 година е отличена със златен медал "Джон Нюбъри" - най-престижната американска награда за детско-юношеска литература. В журито участва и тогавашната Първа дама Елинор Рузвелт. 

Романът е издаден за първи път в САЩ преди 87 години. 

"Години наред романът остава непознат. Информация за него съществува, но по-скоро в професионалните среди и тя е свързана с автора на илюстрациите Атанас Качамаков, който завършва скулптура в България и след завършването си заминава през 1924 година със съпругата си за Съединените американски щати, където живее първоначално в Ню Йорк, а след това в Лос Анджелис. Там се среща с писателката Моника Шанън, една изключително талантлива дама, която, заслушвайки се в разказите на Атанас Качамаков за България, за детството му, за неговата мечта да стане художник, решава да напише роман за деца. Така се появява през 1934 година романът "Добри". Това разказа за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на "13 века България".

Тя съобщи, че през 1982 година в България пристига първото голямо дарение от Атанас Качамаков.

"Това са негови творби. Атанас Качамаков решава след смъртта на съпругата си да разпредели имуществото си в САЩ между два университета, но не забравя и България. Той прави две големи дарения - едното през 1982 година, другото пристига на следващата година, когато за първи път в България се завръща и самият Качамаков. Той е посрещнат с почести и дори в Националната галерия е организирана негова самостоятелна изложба с творбите, които дарява на българската държава. Това е и първата среща на българската публика с неговото изкуство. В колекцията на Националния дарителски фонд "13 века България" остава една малка част от дарението му - това са 30 рисунки на тема "Хлябът наш насъщен". Те до голяма степен покриват и основите сюжети на рисунките, на неговите илюстрации в книгата "Добри“ и фондът нееднократно е правил изложби с тези рисунки. През миналата година отново отворихме тази серия рисунки и ги показахме пред българската публика в галерия "Средец" на Министерството на културата". 

Интервюто със Слава Иванова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България" . Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските..

публикувано на 01.07.24 в 16:20
Станислава Пирчева

Станислава Пирчева: Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето

Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето . Това сподели Станислава Пирчева, водещ на предаването "Нощен хоризонт" по БНР. Тя е автор на текста на песента "Феникс", която днес има премиера. Игор Марковски е продуцент на парчето, изпълнено от Жаклин Таракчи. Музиката е на Биляна Ангелова. Песента е..

публикувано на 01.07.24 в 11:17

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Журналистът и блогър Димитър Сотиров ни пренася в атмосферата на летните фестивали “Opera Open“ в Пловдив и “Опера в Летния театър“ във Варна - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя..

обновено на 30.06.24 в 23:13

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59

Премиера събра на една сцена Светлин Русев и Теодосий Спасов

Първото изпълнение на нова българска творба е щастливо събитие - и за участниците, и за публиката, която го аплодира за първи път.  В четвъртък, на 20 юни, в зала "България" се събраха хора, любопитни да посрещнат новородения Концерт за цигулка, кавал и оркестър с автор Теодосий Спасов, още повече, че солисти на Софийската филхармония бяха..

обновено на 28.06.24 в 20:26