Тази година се навършват 100 години от рождението на първата примадона на Варненската опера - Лиляна Анастасова. Тя беше великолепна певица - със здрав, красив глас и представителна осанка на сцената, впечатляваше с присъствието си. В края на 60-те години я видях в един спектакъл на Варненската опера - „Бал с маски“ от Верди, и останах очарована от нейната Амелия, особено от нейния глас - драматичен сопран със стабилни височини. За щастие, именно цялата опера “Бал с маски“ е записът на Варненската опера с нейно участие, който фонотеката на БНР притежава и който дава представа за качествата на тази великолепна певица.
Лиляна Анастасова е родена на 24 април 1921 г. в Търговище. Израства в музикална среда - баща й, въпреки че е адвокат по професия, е известен в града с красивия си теноров глас и свири на китара. Анастасова завършва Музикалната академия в София, като нейни вокални педагози са Георги Златев-Черкин и Христо Бръмбаров.
През 1947 г. тя се явява на конкурса за солисти на новосъздадената опера във Варна. Нейният директор тогава - прочутият певец Петър Райчев - я харесва много и веднага я назначава на щат в операта. На 15 май 1948 г. дебютира с ролята на Чо-Чо-сан от операта „Мадам Бътрефлай“ на Пучини и веднага се налага като водещ сопран на театъра, благодарение на богатия си по тембър глас, който й позволява да пее както лиричен, така и драматичен репертоар. На варненска сцена тя участва в оперите “Евгений Онегин“ (роля, която й носи престижна държавна награда), “Тоска“, Елвира от „Ернани“, Сантуца от „Селска чест“, Ярославна от „Княз Игор“, Леонора от „Трубадур“ и др. Още от 1958 г. пее и мецосопранови роли - като Еболи от „Дон Карлос“.
Близо 30 години продължава успешната кариера на Лиляна Анастасова на варненска сцена. Често гостува и в Софийската опера, и в спектакли на извънстоличните оперни театри. Изнася концерти, гостува в Корея, Китай и Виентнам. Последните й големи роли са Леонора от „Силата на съдбата“ през 1971 г. и „Норма“ през следващата година, а до оттеглянето си от сцената пее и по-малки роли - в „Юла“, “Сватбата на Фигаро“ и др.
Лиляна Анастасова почина на 25 август 1995 г.
В Златния фонд на БНР е запазен спомен за нея на големия наш композитор Александър Йосифов, който е присъствал на много нейни спектакли - тогава баща му, Йоско Йосифов, е диригент на Варненската опера. Чуйте в звуковия файл.
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е..