Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

29 учени от България и други страни събират размисли в обща книга

EUcriza
Снимка: БГНЕС

Книгата "Да отместваш бариери. Дисциплини, епохи, поколения" събира 29 учени от България и чужбина, от различни дисциплини и различни поколения, които, мислейки с преподавателя и учителя и в диалог с учения и колегата проф. Петър-Емил Митев, изразяват своята интелектуална и човешка благодарност към него.

"Съставителите и участниците в книгата в чест на проф. Митев идват от различни дисциплини и поколения, което показва колко силно и трайно е влияниeто на проф. Митев за развитието както на критическата марксическа мисъл, така и на социологията, на политологията, на електоралните изследвания в България. За нас достигането до това заглавие беше трудна задача, но сме убедени, че то в най-голяма степен отговаря на това, което проф. Митев е правил и продължава да прави в утвърждаването на високата наука, философията, социологията, политологията за съвременните анализи и процеси в българското общество", каза БНР проф. Светла Колева.

По думите ѝ целия професионален живот на проф. Митев се отличава с последователност и в теоретичните, и в гражданските избори, с безспорен професионален и морален интегритет и самовзискателност спрямо високите стандарти на критичното мислене на световната наука.

Проф. Митев е философ и критичен мислител.

"Той е мост между различните дисциплини в социалните науки в България и е работил за утвърждаването на международната сцена като председател на изследователския комитет на международната социологическа асоциация, като председател два пъти на българската социологическа асоциация, като един от създателите на катедра "Социология" преди 1989 година в Софийския университет", допълни проф. Колева.

В предаването "Хоризонт до обед" проф. Петър-Емил Митев коментира, че Карл Маркс продължава да се възприема в контекста на административния социализъм. 

"Това е човекът, чийто портрет се носеше на всички митинги и се окачваше. Съчиненията му демонстративно се слагаха в кабинетите на високопоставени личности. Собствената философия на Маркс беше не само достатъчно различна, но в много отношения противоположна на практиката. Ще посоча само едно. Маркс разделя историята на три големи периода- общества на личната зависимост, каквито са античното и феодалното общество, на вещната зависимост - това е капиталистическото общество и общество на свободната индивидуалност. Това е бъдещето общество. В самия манифест на комунистическата партия се казва, че става дума за общество, в което свободата на всички е гаранция за свободата на всеки". 

Според него хегемонията на ГЕРБ приключва, но в момента обществото попада в едно хаотично състояние, липсва стабилност и ясни ориентации на какво да се стъпи и как да се постъпи.

"В обществото виси въпроса за така наречения модел, за начина на управление. Това е много по-дълбок въпрос и ако се погледне сериозно изисква много преоценки, дълбоки преоценки на всичко, което се е случило след 1989 година", подчерта той. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17