Община Шабла разполага с едни от най-големите плажни ивици по българското Черноморие, които обхващат повече от 20 км плажна ивица, които попадат в обхвата на защитени територии. Всяка година още от април месец започва разполагането на кемпери и каравани върху дюните, като през силните за сезона месеци юли и август те са стотици. Генерираният отпадък от летовниците, които буквално окупират пясъчната ивица, костват на община Шабла над 100 000 лева годишно. В същото време приходи от тези туристи за общината няма, а разходите се поемат от местното население чрез данъците, които те плащат на общината. Множество са съставените актове на собствениците на кемпери и каравани, като над 90% от тях след това биват отменени от съда, именно поради липсата на ясен регламент за дивото къмпингуване. Проектонаредбата в доста по-кратки срокове трябваше да бъде факт, така че този летен сезон тя отново няма да е в действие, каза за БНР кметът на община Шабла Мариян Жечев.
"За нас като администрация предполагам и за колегите по Черноморието е дълго чакан документ, който да регламентира този вид туризъм, който очаквахме с нетърпение. Надявам се, че той ще влезе в нормите в законова сила и ще бъдат прилагани, за да може да се изправят неуредиците, основно откъм справедливостта на ползвания ресурс, съответно и на разходите за генерираните отпадъци и за тяхното оползотворяване. Доброто за нас е, че в регламентите са описани основните задачи, които трябва да бъдат изпълнявани от собствениците на терени или ползватели на такива терени, които имат договорни отношения със собствениците към къмпингуващите, а и към общините, в които това се случва. Говорим за охрана, за химически тоалетни, сметосъбиране, сметоизвозване. Това е най-големият проблем, който решаваме с наредбата и мисля, че няма кой да се противи на това, защото е нормално всеки, който ползва нещо и генерира отпадъци, да си ги заплаща", допълни Жечев.
Мариян Жечев изрази тревогата си, че заради твърде либералния подход по отношение на местата за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани, вече лицензираните къмпинги ще претърпят сериозни загуби. В същото време според него тяхната инвестиция е сериозна и условията, които предлагат те, са наистина добри и най-вече законни. Регламентираните къмпинги могат да бъдат разположени само върху урбанизирани територии, докато според проектонаредбата местата за временно настаняване на кемпери например могат да бъдат частна, държавна или общинска собственост, стига да не са част от плаж или дюни.
Иван Иванов е управител на къмпинг край село Крапец, който разполага с 34 бунгала, както и с място за разполагане на около 200 кемпера, каравани и палатки. По думите му къмпингът започва да се пълни още от месец май, тъй като хората търсят тишината, спокойствието и прекрасната природа за своята почивка край морето.
"Клиентите, които предпочитат чистота, са при нас. Тези, които предпочитат дивото къмпингуване, това са хора, които не искат да си плащат и всичко да им е без пари. Къмпингът ни е известен в цяла България, румънците основно много го харесват. И в момента резервациите са с 20% повече от миналата година, когато беше пандемията. И за миналата година също не се оплаквам. Трябва да има ред и регламент. Това диво къмпингуване да не съществува по принцип, защото, ако някой дойде през юли да види за какво става въпрос - мокри кърпички, трябва да внимавате къде стъпвате".
Проектонаредбата се отнася за периода от 1 май до 30 септември. Докато тече общественото обсъждане, община Шабла ще предложи въвеждането и на времеви диапазон, в който една палатка, кемпер или каравана да могат да заемат определено място. Целта е да се даде възможност на повече хора да се насладят на този начин на почивка и да се избегне практиката каравани да заемат с месеци най-хубавите места по българското Черноморие. Освен това от местната администрация ще настояват и за заплащане на туристически данък от хората, които упражняват свободно къмпингуване. И след като проектонаредбата престоя повече от една година, преди да бъде пусната за обществено обсъждане, то регламентът, който тя определя, вероятно ще влезе в сила през 2022 година, а правото за санкции след още една година.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..