Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Гласът от Бурса, Бирмингам и Бостън за нас тежи еднакво

Лоялността на ДПС към България не може да се поставя под съмнение, подчерта евродепутатът

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС

Политически това е претоплена манджа, каза пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк по темата с казаното от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ по време на посещението му в ТурцияКючюк подчерта, че смисълът им е бил пренесен неправилно в България, което е било уточнено и от Анадолската агенция.

„Г-н Карадайъ каза „родината на българските турци е земята, където са родени, именно България. Те гледат на Турция като своя прародина (anavatan - прародина, праотечество - бел. ред.)“ Оттам идва голямото тълкуване. Същото бихме могли да кажем за етническите българи, които живеят в Украйна, Молдова, Западните покрайнини, които казват, че България е тяхната прародина. Но те живеят в пределите на днешна Сърбия, Молдова, Украйна и никой не поставя тяхната лоялност под съмнение.“

Според Илхан Кючюк лоялността на ДПС към България не може да се поставя под съмнение.

На старта на предизборната кампания и в контекста на новите правила за гласуване, които дават възможност повече наши сънародници зад граница да се включат в изборния процес, Илхан Кючюк посочи:

Този политически мегдан не е гарантиран само за ДПС, той е отворен за всички партии. /…/ Всеки глас е важен – гласът от Бурса, от Бургас, Бирмингам и Бостън за нас тежи по един и същ начин, както и гласа на хигиенистката и на университетския преподавател.“

По казуса „Пеевски и санкциите по закона „Магнитски“ Илхан Кючюк коментира:

„За разлика от други политически субекти, за нас евроатлантизмът не е някаква глазура, която може да бъде отлюспена, брошка, която може да бъде взета и сложена, когато си поискаме. /…/ В конкретния случай ние искаме факти и доказателства. Солидарни сме с личната позиция на г-н Пеевски до момента, в който не видим факти и обстоятелства. ДПС не се разграничава от който и да било, докато няма конкретни доказателства за потъпкване на законите на страната.“

Относно посещението на ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши в България Илхан Кючюк отбеляза, че трябва да сме много по-взискателни към европейските средства и как те се изразходват, защото „темата е с изключително чувствителност, особено в западните общества“.

Лесните пари на Европа свършиха и тук големият майсторлък е как да направи тази комбинация между възможности, които ни се дават по традиционните инструменти, от които България успешно се възползваше и натрупа доста опит, заедно с новите механизми. България няма как да се възстанови, ако поддържа старото ниво на икономически растеж, ако не види, че възможностите могат да дойдат само през дигиталната трансформация и зелената икономика.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02