Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семеен център „Конкордия“ се открива в с. Малки Искър

Юлия Йорданова: Сблъсквали сме се покъртителни истории на деца в бедност

Снимка: ФБ/ Фондация Конкордия България

„Ние в новия си план решихме да излезем извън пределите на София, а се насочихме към община Етрополе, защото там има нуждаещи се хора, хора в критична бедност“, каза пред БНР Юлия Йорданова, ръководител отдел "Фондонабиране и комуникации" във фондация "Конкордия България".

Семеен център „Конкордия“ се открива в с. Малки Искър. Целта му да достига до крайно нуждаещите се извън гр. София и в община Етрополе. Той е създаден от Фондация „КОНКОРДИЯ България“ и се осъществява съвместно с КОНКОРДИЯ Социални проекти - Австрия. 

Екипът на Фондация “КОНКОРДИЯ България” работи над 12 години работи сред най-уязвимите общности в София, като подкрепя деца, младежи и семейства в критична бедност.

„Осигурихме една хубава къща за деца и техните родители, където те да получават допълнителна подкрепа. Нужни ни бяха около 10 месеца, за да създадем центъра. Много ни помага и община Етрополе.

Дейността ни в село Малки Искър идва точно навреме, тъй като в момента тече закриването на местното училище, поради липса на достатъчно деца. В това виждаме голямо предизвикателство, защото образователната подкрепа за нас е изключително важна за децата днес и в бъдеще и затова ще се опитаме да привлечем колкото се може повече ученици", каза още в "Хоризонт до обед" Йорданова.

Подкрепата на Центъра ще се състои в и работата на мобилен екип по места за осигуряване на медицински, психологически и битови консултации и на хората от региона.

ФБ/ Фондация Конкордия България

"В центъра ще предлагаме социални услуги за около 100 потребителя месечно от общината. Ще работим за покриването на базови нужди като храна, баня и дрехи, осигуряването на достъп до медицинска грижа, осъществяване на образователна подкрепа, осигуряване на по-добри възможности за социализация на децата, мотивиране на родителите да отглеждат децата си в семейна среда, предотвратяване на изоставянето на деца и настаняването им в социални институции", посочи амбициите на семеен център „Конкордия“ Юлия Йорданова.

"Сблъсквали сме се покъртителни истории на деца в тези региони, деца, които нямат изградени елементарни хигиенни и житейски навици...Защото когато си израснал поколения наред в бедност, това да се оттласнеш напред е изключително трудно и затова трябва да има много организации, които да помагат, не само нашата", разказа още Йорданова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20