Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години след издигане на потреблението в култ нито сме по-здрави, нито по-щастливи

Стефан Димитров: Губим по 40 души на ден заради мръсния въздух

Трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме, по който се придвижваме и се отопляваме, казва съоснователят на платформата AirBG.info

Снимка: БГНЕС

„Някъде преди 50 години светът изостави мечтите си да продължава изследването на Луната, да прави следващите стъпки в Космоса. Някой успя да вкара в дневния ред идеята за постоянен ръст и повишаване на потреблението, облечено е под „качество на живот“. 50 години ние нито сме по-щастливи, нито по-здрави.“ Това мнение изрази в интервю за БНР Стефан Димитров, съосновател на проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха. Димитров е един от участниците в днешния уебинар „Как да дишаме по-чист въздух?” за европейски практики и решения. Уебинарът е организиран от Бюрото на Европейския парламент у нас и може да се проследи на Фейсбук страницата на Бюрото.

В България чистотата на въздуха и начинът, по който живеем, са сред най-големите притеснения на българина за неговото здраве, посочи Димитров, като се позова на изследване от миналата година.

Преди 4 години група ентусиасти се опитахме да извадим този проблем, за който всички много удобно мълчаха, изтъкна той.

По думите на Стефан Димитров с картите на AirBG.info и информацията на живо са успели да събудят интереса на гражданите, но и да помогнат на политиците да се вгледат в темата.

3156 евро на ден ще плаща страната ни заради мръсния въздух – това са евросанкции, които България ще плаща до отстраняването на нарушението.

„В момента сметката, от деня, в който тече тази глоба, до днес, е 5 милиона евро плюс разноски“, уточни Димитров в предаването „Преди всички“.

Той допълни, че близо 60 хиляди души са починали за 4 години заради проблема с фините прахови частици и мръсния въздух, а на ден губим по 40 души.

Снимка: БГНЕС

Трябва да спрем процеса на горене, да намалим източниците на горене. Декарбонизацията е цел на човечеството в следващите 20 години, подчерта Стефан Димитров.

„Затова ние трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме нещата, по който се придвижваме, по който се отопляваме, въобще начина си на живот.“

Вместо да намаляваме горенето, Столичната община има идея да направи „крематориум за отпадъци почти в центъра на София“, за да може да се усвоят някакви пари, отбеляза още Димитров.

Бъдещето е днес и то е зад ъгъла, заяви експертът.

„Имаме всичките необходими инструменти, имаме пазарните условия – соларната енергия, с която може да си помогне всяко едно домакинство, всяка една стопанска единица, и икономиката като създаване на все повече ветропаркове, соларни паркове. Пари има.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41