Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години след издигане на потреблението в култ нито сме по-здрави, нито по-щастливи

Стефан Димитров: Губим по 40 души на ден заради мръсния въздух

Трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме, по който се придвижваме и се отопляваме, казва съоснователят на платформата AirBG.info

Снимка: БГНЕС

„Някъде преди 50 години светът изостави мечтите си да продължава изследването на Луната, да прави следващите стъпки в Космоса. Някой успя да вкара в дневния ред идеята за постоянен ръст и повишаване на потреблението, облечено е под „качество на живот“. 50 години ние нито сме по-щастливи, нито по-здрави.“ Това мнение изрази в интервю за БНР Стефан Димитров, съосновател на проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха. Димитров е един от участниците в днешния уебинар „Как да дишаме по-чист въздух?” за европейски практики и решения. Уебинарът е организиран от Бюрото на Европейския парламент у нас и може да се проследи на Фейсбук страницата на Бюрото.

В България чистотата на въздуха и начинът, по който живеем, са сред най-големите притеснения на българина за неговото здраве, посочи Димитров, като се позова на изследване от миналата година.

Преди 4 години група ентусиасти се опитахме да извадим този проблем, за който всички много удобно мълчаха, изтъкна той.

По думите на Стефан Димитров с картите на AirBG.info и информацията на живо са успели да събудят интереса на гражданите, но и да помогнат на политиците да се вгледат в темата.

3156 евро на ден ще плаща страната ни заради мръсния въздух – това са евросанкции, които България ще плаща до отстраняването на нарушението.

„В момента сметката, от деня, в който тече тази глоба, до днес, е 5 милиона евро плюс разноски“, уточни Димитров в предаването „Преди всички“.

Той допълни, че близо 60 хиляди души са починали за 4 години заради проблема с фините прахови частици и мръсния въздух, а на ден губим по 40 души.

Снимка: БГНЕС

Трябва да спрем процеса на горене, да намалим източниците на горене. Декарбонизацията е цел на човечеството в следващите 20 години, подчерта Стефан Димитров.

„Затова ние трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме нещата, по който се придвижваме, по който се отопляваме, въобще начина си на живот.“

Вместо да намаляваме горенето, Столичната община има идея да направи „крематориум за отпадъци почти в центъра на София“, за да може да се усвоят някакви пари, отбеляза още Димитров.

Бъдещето е днес и то е зад ъгъла, заяви експертът.

„Имаме всичките необходими инструменти, имаме пазарните условия – соларната енергия, с която може да си помогне всяко едно домакинство, всяка една стопанска единица, и икономиката като създаване на все повече ветропаркове, соларни паркове. Пари има.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00