Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Фрийд: Европа и САЩ трябва да спасят демокрацията с мащабни реформи

Даниел Фрийд
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Свят, воден от принципи и правила, чиято основна цел е да се съхрани демокрацията". Така може да бъде обобщена външнополитическата доктрина на Джо Байдън според Даниел Фрийд, координатор за санкционната политика на президента Барак Обама, помощник държавен секретар за Европа и Евразия по времето на Джордж Буш и старши директор на Националния съвет за сигурност в администрациите и на Буш, и на Клинтън. 

Бил Клинтън, Джордж Буш-младши, Барак Обама, Доналд Тръмп - всички те са имали срещи на върха с Владимир Путин. С какво подходът на Джо Байдън се отличаваше от този на предшествениците му?

Опит! Има една поговорка - парен каша духа! Байдън познава много добре усилията на Джордж Буш-младши и Барак Обама да се ангажират с Путин. И двамата пробваха, но и двамата се провалиха, защото условията на Путин за добри отношения със Съединените щати са той да има свобода да упражнява репресии в Русия и да доминира над бившите съветски съседи.

Нито един от тези двама президенти не можа да приеме тези условия. Байдън има предимството да знае това от първа ръка. Той няма интерес от ново безплодно рестартиране на отношенията. Ето защо администрацията на Байдън започва отношенията си с Путин в общи линии от там, където администрацията на Обама ги остави - ясно осъзнавайки кой е Путин, какво прави и с решимост да му се противопостави - докато същевременно се опитва да стабилизира отношенията, ако Путин го позволи, и да си сътрудничи с него, ако е възможно.

Различното е, че Байдън не е свръхоптимист за възможностите си да се хареса на Путин или пък да го промени.

Джо Байдън иска предсказуемост и стабилност в отношенията между Съединените щати и Русия. Като се има предвид стила на управление на Путин и опитът от миналото - възможно ли е въобще това?

Байдън не предвещава предсказуемост и стабилност - той казва, че ги желае и това е добре. Но веднага след като каза това, Путин предприе редица провокативни действия - и у дома с репресии срещу Алексей Навални и неговата организация, и зад граница с повече кибератаки срещу Съединените щати.

С това Путин каза - няма да бъда предсказуем по вашия начин, няма да позволя стабилни отношения - трябва да ми обърнете повече внимание. И Байдън отиде в Женева, повлиян от тази агресия и даде силен отпор. Не съм сигурен дали Путин ще отстъпи, не прогнозирам това. Но американците поне вече са в позиция да кажат - ами, опитахме! Но ако Путин иска конфронтация - Съединените щати и Европа ще отговорят заедно, вместо всеки да се оправя сам, както беше при Тръмп. 

снимка: ЕПА/БГНЕС
Да издигнем флага на демокрацията - кое е различното от предишните администрации на Демократическата партия. Какво е новото във външнополитическата доктрина на Джо Байдън?

Байдън смята, че е дори по-силен привърженик от Обама на идеята, че демокрацията трябва да е в центъра на американската външна политика и стратегия. Може да си навлека проблеми заради това, но мисля, че Байдън черпи повече от модела на Рейгън и в по-малка степен от този на Никсън - двама републиканци. Черпи от модела на Хари Труман - че американските ценности и американските интереси са неразривно свързани. Това е по-силно застъпено при Байдън, отколкото при Обама.

Не става въпрос само за демокрация, а за международна система, основана на правила, които съхраняват демокрацията. Една от темите на срещата на Г-7, и особено на срещата на върха Европейски съюз - Съединени щати, беше, че всички трябва да обединим усилия, за да укрепим международните правила, за да се справим със съвременните предизвикателства и с авторитарните лидери - Путин и китайския президент Си.

Хари Труман и Роналд Рейгън са президенти от времето на Студената война - паралелите с тях, вярвам, не означават връщане към тази ера?

О, със сигурност няма връщане към Студената война, но това не е в сърцето на голямата стратегия на Труман. Американската стратегия от времето на Уидроу Уилсън, прилагана после в по-малка степен от Рузвелт, в по-голяма - от Хари Труман, и продължена след това не е просто за конфронтация с комунизма и Съветския съюз. В ядрото на тази стратегия е международна система, основана на правила - за това говори Уилсън в неговите 14 точки с принципите за мир след Първата световна война.

И не става въпрос за свят, разделен на сфери на влияние, или пък за велики сили, които се конкурират помежду си, независимо от ценностите им. Става въпрос за свят с правила и принципи - от една страна това е секваща дъха наивност, но от друга - американските национални интереси печелят в такъв свят - и това е идеята на Уилсън, на Рузвелт, на Труман. Това е идеята както на демократи, така и на републиканци.

Споменахте няколко пъти правила и норми. Досега живеехме в хаотичен свят - Доналд Тръмп беше непредсказуем, Европа също - популистки движения - предстоят избори в двете най-големи европейски икономики - Франция и Германия. Възможно ли е въобще да се върнем към свят на правила и норми? 

Както Европа, така и Съединените щати са изправени пред много предизвикателства. Имаме много проблеми - политически, икономически, социални. Трябва да ги решим. И Байдън го знае - точно както по времето на Голямата депресия Рузвелт знаеше, че трябва да спаси демокрацията и свободния пазар с мащабни реформи. Сега трябва да направим същото заедно с Европа.

Но не да го правим така, както ни казват руснаците и китайците. До известна степен ситуацията сега наподобява края на 30-те години на ХХ век. Тогава имахме сталинизъм, фашизъм, милитаризъм и изглеждаше, че либералната демокрация умира и че бъдещето принадлежи на тях. Не беше така, но платихме ужасна цена. България също плати. Всички платихме.

Трябва да решим проблемите си у дома, но не като обърнем гръб на демокрацията и върховенството на закона и като се предадем пред корупцията, която изяжда абсолютно всички ни. Никой не е имунизиран. 

Интервюто с Даниел Фрийд можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владислав Ванков: Виното е уникална реклама за България

В двора на Археологическия във Варна музей се проведе един от най-разпознаваемите винени фестивали у нас. Сред инициаторите са братята Георги и Владислав Ванкови, които създават свой винен проект – изба, която да развива местната винена култура от района на Северното Черноморие. Издали са карта на избите на Североизтока и на..

публикувано на 22.07.24 в 14:38
Министърът на образованието проф. Галин Цоков (вдясно) участва в церемонията по първа копка на нов корпус на НПМГ, София, 22 юли 2024 г.

НПМГ ще има нова четириетажна учебна сграда с физкултурен салон и СТЕМ-център

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков направи първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова четириетажна учебна сграда, както и физкултурен салон и многофункционална зала. Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад...

публикувано на 22.07.24 в 14:24
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Имаше шанс за правителство на ПП-ДБ, но ако има желание

Бойко Борисов е основният проблем на държавата. Той сваля всяко управление чрез регулатори, служби и т. нат. Сега ПП си мислят, че го опитомяват и след следващите избори ще управляват. Не, ще ги последва съдбата на ДПС. Това каза в интервю пред БНР политологът Калоян Методиев, изпран за депутат от БСП, който бе изключен и сега е..

публикувано на 22.07.24 в 14:10
Кристиан Вигенин

Вигенин: Връщането на втория мандат не беше неочаквано

Връщането на втория мандат не беше неочаквано, коментира зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин. Според него   перспективата да се стигне до правителство в този парламент изглежда все по-трудно постижима. Въпреки това, от БСП са готови, ако получат третия мандат, да опитат да съставят експертен кабинет и затова предлагат на   президента..

публикувано на 22.07.24 в 14:05

Върнаха десетки откраднати и изнесени от Кипър църковни реликви и антики

В Кипър бяха върнати 60 откраднати и незаконно изнесени след турската инвазия преди 50 години църковни реликви и праисторически антики. Ограбването на религиозното и културното наследство е една от най-трагичните открити рани на турското нашествие и продължаващата окупация, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията днес в..

публикувано на 22.07.24 в 14:02

КНСБ настоява за ръст с поне 20% на бюджета на МВР за пожарна безопасност

КНСБ настоява да бъдат увеличени минимум с 20 процента парите за издръжка и капиталови разходи в бюджета на МВР за пожарна безопасност и защита на населението от бедствия и аварии. Синдикатът оповести пакет от мерки във връзка с повишената опасност от пожари в страната и работата в условия на високи температури. Сред другите искания на..

публикувано на 22.07.24 в 13:57

КФН: Пенсионните фондове са с положителна доходност

Bcичĸи yнивepcaлни, пpoфecиoнaлни и дoбpoвoлни частни пенсионни фoндoвe са с пoлoжитeлнa дoxoднocт – това сочат данните на Комисията за финансов надзор за последния до момента наблюдаван двегодишен период от 30 юни 2022 година до 28 юни 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за изминалия 24-месечен период за най-масовите..

публикувано на 22.07.24 в 13:36