Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Станчев в дебрите на математиката като наука и забавление

Валентин Станчев
Снимка: Личен архив

11-годишният Валентин Станчев от Димитровград е в класацията „Успелите деца на България” на фондация „Димитър Бербатов“. Той получи финансова и предметна награда и от фондация „Елена Благородна“. Момчето е талантлив математик. Математиката го забавлява, но я изучава сериозно. Когато не решава задачи, тренира карате, а в свободното си време е сред природата. Мечтае да стане преподавател в Харвардския университет.
Валентин е петокласник в ПМГ “Иван Вазов” в Димитровград. Не е пропуснал участие в математическо състезание. Има спечелени 54 медала, 4 купи и много грамоти. Интересът към цифрите идва, когато Валентин е на 5-6 години.

"Тъй като успях да усвоя смятането още от ранна детска възраст, се зарибих по математиката и в първи клас се записах на първото ми състезание. То беше "Математика без граници", на което изкарах пълен брой точки и оттогава мисля, че математиката  е моята наука. Оттогава се записвам на всяко състезание, на което мога", разказа Валентин Станчев. 

По думите му, за да постигне успех, трябват усилие, труд, постоянство и хъс. Помагат му учителката по математика, преподавателката Катя Чалъкова, родителите му и приятелите му.

"Освен да го подкрепям, друго не бих могла да направя, докато му е интересно, докато му е забавно. Защото въпреки че е сериозен материалът, трябва да има и доза забавление. Все пак те са деца. Докато му е забавно, интересно и му е приятно да се занимава с математика, ние с баща му ще го подкрепяме".  
Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“
За постиганите успехи Валентин ежегодно получава стипендия за стимулиране на деца и младежи с изявени дарби в Димитровград. Валентин получи финансова и предметна награда от фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“. Целите на фондацията са да подкрепя на таланти в различни области.
 
"За нас е важно да се срещаме с такава вдъхновяваща енергия, каквато усетихме у Валентин, за да може той от своя страна да е този вдъхновяващ пример, който да отвори завесите за нови младежи, те да откриват себе си, да изучават света, да усетят тази жажда за знания. Гледаме с Валентин напред в бъдещето, като поставихме уговорка на масата, че той ще продължи да опознава света, да изучава себе си, като по този начин ще открие коя е неговата сила и докато върви по своя път, ние ще предлагаме и други примери. Като Александър Кирилов, който тази година се дипломира в Съединените американски щати. Той е лично моя гордост, защото с Александър се запознах преди много години, бях до него, преминахме през целия му образователен път. Той е един изключителен младеж, който знаеше какво е образованието и беше готов за това житейско предизвикателство", изтъкна инж. Станислава-Владимира Станкова, председател на Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“.  

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15