Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Станчев в дебрите на математиката като наука и забавление

Валентин Станчев
Снимка: Личен архив

11-годишният Валентин Станчев от Димитровград е в класацията „Успелите деца на България” на фондация „Димитър Бербатов“. Той получи финансова и предметна награда и от фондация „Елена Благородна“. Момчето е талантлив математик. Математиката го забавлява, но я изучава сериозно. Когато не решава задачи, тренира карате, а в свободното си време е сред природата. Мечтае да стане преподавател в Харвардския университет.
Валентин е петокласник в ПМГ “Иван Вазов” в Димитровград. Не е пропуснал участие в математическо състезание. Има спечелени 54 медала, 4 купи и много грамоти. Интересът към цифрите идва, когато Валентин е на 5-6 години.

"Тъй като успях да усвоя смятането още от ранна детска възраст, се зарибих по математиката и в първи клас се записах на първото ми състезание. То беше "Математика без граници", на което изкарах пълен брой точки и оттогава мисля, че математиката  е моята наука. Оттогава се записвам на всяко състезание, на което мога", разказа Валентин Станчев. 

По думите му, за да постигне успех, трябват усилие, труд, постоянство и хъс. Помагат му учителката по математика, преподавателката Катя Чалъкова, родителите му и приятелите му.

"Освен да го подкрепям, друго не бих могла да направя, докато му е интересно, докато му е забавно. Защото въпреки че е сериозен материалът, трябва да има и доза забавление. Все пак те са деца. Докато му е забавно, интересно и му е приятно да се занимава с математика, ние с баща му ще го подкрепяме".  
Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“
За постиганите успехи Валентин ежегодно получава стипендия за стимулиране на деца и младежи с изявени дарби в Димитровград. Валентин получи финансова и предметна награда от фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“. Целите на фондацията са да подкрепя на таланти в различни области.
 
"За нас е важно да се срещаме с такава вдъхновяваща енергия, каквато усетихме у Валентин, за да може той от своя страна да е този вдъхновяващ пример, който да отвори завесите за нови младежи, те да откриват себе си, да изучават света, да усетят тази жажда за знания. Гледаме с Валентин напред в бъдещето, като поставихме уговорка на масата, че той ще продължи да опознава света, да изучава себе си, като по този начин ще открие коя е неговата сила и докато върви по своя път, ние ще предлагаме и други примери. Като Александър Кирилов, който тази година се дипломира в Съединените американски щати. Той е лично моя гордост, защото с Александър се запознах преди много години, бях до него, преминахме през целия му образователен път. Той е един изключителен младеж, който знаеше какво е образованието и беше готов за това житейско предизвикателство", изтъкна инж. Станислава-Владимира Станкова, председател на Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“.  

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40