Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 30 години улици в село Калипетрово не са ремонтирани

Дупки в силистренското село Калипетрово
Снимка: Незабравка Кирова

Повече от 30 години няколко улици в силистренското село Калипетрово не са ремонтирани. Жителите недоволстват, но от общинската управа отговарят, че предстои изпълнението на проект за канализация, а след това и асфалтиране. 

Изронен асфалт, камъни, прах - това е ежедневието по улица „Руен“ от години. С всеки изминал ден дупките стават по-големи, недоволството на хората също нараства. Идва миг на радост преди година, когато машини влизат и започват да подготвят терена за полагане на асфалт, но спират.

Дупки по улиците в село Калипетрово      Снимка: Незабравка Кирова

"Остъргаха, оставиха. Един път казват, че ще има воден цикъл, втори път казват, че няма да има воден цикъл и улицата е така. Колите се изчакват една друга да заобиколят дупките. От локвите не знаеш колко са дълбоки дупките", каза жител на селото.

"Миналата година,  март месец, дойдоха и остъргаха за една седмица. Не знаем ще се асфалтира ли, няма ли. Като вали дъжд стават огромни локви, колите минават, пръска се навсякъде, камъни хвърчат. Това е проблем, децата не могат да играят на улицата. Искаме да знаем ще се асфалтира ли, плащаме данъци всяка година. Като млад човек, който е избрал да живее на село, на чист въздух, плащам си редовно данъците, искаме да имаме хубави улици, а не това", допълни жителка на Калипетрово. 

"Правили сме си сами много неща по улицата. Преди 30 години изкопаха един канал за ВИК, развалиха асфалта и половината платно остана на камъни, на пръст. Ние сме си носили камиони с камъни да си сипваме, да не газим в калта. Пълнили сме си дупките с цимент, с пясък, но то е нетрайно", допълни друг жител на селото.

Дупки по улиците в село Калипетрово       Снимка: Незабравка Кирова

И всичко това на фона на наскоро асфалтирани улици в селото. И въпреки, че улица „Руен“ и съседните ѝ не са включени в този списък, кметът на селото Никола Узунов призовава за още малко търпение.

"Още миналата година май месец трябваше да започне този воден цикъл, но на нас ни е ясно, че не може да бъде асфалтирана улица, на която предстои да бъде направен канал. При улици, които имат одобрен проект е въпрос на време. Не мога да кажа защо това нещо се бави. Имам по-голямо желание от тях самите да се изпълни проектът. Неприятно е, знам, запознат съм, хората са прави да си кажат неволите".

Дупки по улиците в село Калипетрово    Снимка: Незабравка Кирова

От Общината и ВиК потвърдиха, че проектът за канализация е задвижен. Очаква се разрешение за строителство и прогнозата е до края на юли строително-ремонтните дейности да започнат.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15