Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще бъдат убедени ромите да се ваксинират срещу Covid-19

Снимка: личен архив

Здравните медиатори в 12-хилядния ромски квартал "Изток" в Кюстендил са 5 и са постоянно сред жителите. Кварталът беше 25 дни под пълна карантина заради висок брой заболели от Covid-19.

По думите на заместник-кметапо социалните дейности в Община Кюстендил Радмила Рангелова ежедневно се търсят решения за намаляване на броя на заразените с коронавирус:

"Те отдавна работят. Няколко пъти провеждахме срещи с тях. След това организирахме среща в РЗИ, за да получат подробна информация за ваксините, да могат да популяризират полезността от ваксинирането, от имунизацията въобще".

Рролята на здравните медиатори е да работят ежедневно с ромската общност, допълни тя.

"Не е кампанийно, не е масово, не е необходимо масово събиране в ситуацията, в която се намираме. Те работят месеци наред, даже вече година, откакто е започнала епидемията. Работеха по популяризиране на мерките за предпазване от коронавируса, когато беше затворен квартала".

Опитът на Кюстендил ще се прилага и в останалите 8 общини в района.

"Искам да видя някакъв е резултат. Това го знаят и задачата е през РЗИ и общините", коментира областният управител инж. Александър Пандурски.

Според бизнесмена Сашо Кръстев, координатор на едно от сдруженията по ромската интеграция, в ромските квартали се разпространяват различни слухове и ромите се страхуват да се ваксинират.

"Когато общината започне да работи на терен с жителите, мисля, че ще бъдат убедени".

Анонимен активист в ромския квартал коментира:

"Ако иска правителството да има успех, трябва да се ангажират пасторите от църквата. Здравните медиатори няма да свършат работа 100%".

Според него трудно ще бъдат убедени ромите да се ваксинират.

"Аз смятам, че трябва да приветстваме идеята на министерството да стигне до ромските общности кампанията за ваксиниране. Смятам, че тя е положителна и трябва да я поощрим, но трябва по-различен акцент да бъде сложен и по-различен фокус, тъй като с фолк звезди няма да има ефект. Фолк звездите са популярни в тази общност и би било добре да покажат личен пример, да кажат, че подкрепят кампанията, да кажат, че те лично са го направили", каза в предаването "Нещо повече" Румян Русинов, представител на Българската общност за либерална демокрация.

По думите му трябва да бъдат избрани посредници, на които ромите имат доверие.

"Не трябва да пропускаме и факта, че през последните години имаше и базисно недоверие към правителстгвото, към властта, което също е фактор".

Според него финансови стимули няма да повишат броя на желаещите да се ваксинират, а информационните кампании имат въздействие:

"В дългогодишната си практика много мотивационни кампании сме провеждали и, когато те са правилно фокусирани и добре направени, те оказват своето влияние. Хората разбират, когато виждат, че изборът им е добре информиран и когато срещу себе си имат добронамерени хора, те взимат решения в определена посока. Бих призовал да се разчита на тези фактори, на които хората имат някакво доверие. За съжаление ромските организации през последните десетина години бяха маргинализирани от работа с ромската общност и от оказване на влияние върху ромската общност", подчерта Русинов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44