„За съжаление, голяма част от тези растения се използват като суровини за износ, а в страната много малко се използват растения, от които се извличат главно етерични масла, сравнително рядко се стига до получаване на някакъв екстракт, който да се вложи в краен продукт и много малко има лечебни продукти, главно козметични, в които са приложени такива материали“, коментира Стоян Шишков в предаването „Преди всички“. Целта на департамента е да се оползотворява напълно този огромен потенциал, изтъкна той.
Департаментът разполага с няколко лаборатории по линия на център по компетентност „Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни и биоактивни продукти“, благодарение на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. В инициативата участват и други научни звена.
В лабораториите ще бъдат изследвани различни растителни екстракти и отпадни продукти от съществуващи производства, преработващи растения.
„Целта е да се установява нова биологична активност. Примерно материали, които имат антитуморна активност, антибактериална или антивирусна активност.“
След извличането на етеричното масло от дадено растение, останалият материал сега се изхвърля, а той съдържа много други компоненти, които могат да бъдат полезни и да са в достатъчно количество, отбеляза проф. Шишков. По думите му идеята е такива ценни растения да бъдат напълно оползотворявани, като се използват включително защитени видове.
„Такива растения ще бъдат размножавани в специални оранжерии, те ще бъдат адаптирани с цел след това да могат да бъдат отглеждани в природата, в природни условия. По този начин ще се подпомогне местното производство на билки, ще се даде възможност за устойчив във времето поминък на хората, които биха се занимавали с такова земеделие.“
Благодарение на такива щадящи технологии ще се запази биоразнообразието у нас, защото някои от билките, които се берат, намаляват или пък са ендемични видове, поясни проф. Стоян Шишков.
На този етап от проекта не е предвидено обучение на студенти във високотехнологичните лаборатории, но вратите за бизнеса са отворени, посочи деканът на Биологическия факултет.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..