СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията.
Преди започването на 29-ата световна конференция за климатичните промени (известна като СОР29), която ще се проведе в Баку от 11 до 22 ноември, Световната здравна организация публикува специален доклад за климата и здравето.
Документът е разработен в сътрудничество с над 100 организации и 300 експерти и откроява ключови действия за защитата на всички хора и особено на 3,6-те милиарда души, които живеят в райони, най-засегнати от климатичните промени.
Според доклада здравето трябва да стане неразделна част от климатичните политики. Сред основните препоръки са спиране на субсидиите за изкопаеми горива, инвестиции в чисти и устойчиви алтернативи за намаляване на болестите, свързани със замърсяването, както и понижаване на въглеродните емисии.
По-голям фокус трябва да има и върху ролята на градовете за здравето чрез устойчив градски дизайн, чиста енергия, устойчиво жилищно строителство и подобряване на хигиената, настояват от СЗО.
Съгласно доклада само 5 интервенции, като например предупредителни системи за горещини и чиста енергия за домакинствата, биха запазили живота на близо 2 милиона души годишно, а за всеки инвестиран в тях долар ще има ползи на стойност 4 долара.
Необходимо е също увеличаване на мерките за закрила и възстановяване на природата и биоразнообразието, защото те са свързани с чистотата на въздуха, водата и продоволствената сигурност.
„Здравето е аргументът за действия в областта на климата. Климатичните промени засягат здравето ни и климатичните решения ще представляват много добри решения за общественото здраве“, обясни доктор Мария Нейра, директор на отдела за Околна среда, климатични промени и здраве към СЗО.
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..
Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..
Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот. Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..