Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Велико Търново показаха част от мисиите на Европейската космическа агенция

Снимка: Здравка Маслянкова

Космически демонстрации, които показаха част от мисиите на Европейската космическа агенция, се проведоха миналата седмица във Велико Търново и дадоха възможност на децата да си изработят малък космически кораб, да направят планета, да пресъздадат истинския модел на Земята, който оказва се не е идеално кълбо.

Необятният космос слезе на земята във Велико Търново с космически демонстрации и астро работилници пред музей „Възраждане и Учредително събрание“. Космическият устрем на Европа през мисиите на Европейската космическа агенция показа Пловдивският природонаучен музей в партньорство с Регионалния исторически музей в старопрестолния град.

Космическото пространство не е изследвано, все още има много какво да се научи от него. Младите, бъдещи изследователи на космоса ще се запленят. Във Велико Търново, за съжаление, нямаме обсерватория, нямаме астрономически екип, който да се занимава с тази наука и тези наши събития с Планетариума и Природонаучния музей в Пловдив ще стане много интересно за тях“, каза за БНР Илия Вълев, уредник във Великотърновския музей. 

И стана интересно, защото паркът пред музея във Велико Търново се превърна в образователни работилници, свързани с небесните тела, с космическите апарати и с най-емблематичните мисии на Европейската космическа агенция. Любителите на астрономията можеха да пресъздадат действителната форма на земята. Каква е тя – разказва Яна Георгиева, уредник в зала „Планетариум“ на Природонаучния музей в Пловдив:  

Истинската форма на Земята всъщност се нарича геоид. Това е повърхността на един идеален океан без приливите и отливите, образуван само от гравитацията. Това е действителната форма на Земята, която не е абсолютно кълбо, а си има височини, низини и е много интересно да се види какво представлява. Децата в една от работилниците изработват този модел, както и различни планети от Слънчевата система с пластилин“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Любопитен кът за малки и големи беше едно кантарче, на което всеки можеше да измери теглото си и умножавайки по определен коефициент да разбере на коя планета колко килограма би тежал, разказва Светлозара Казанджиева от Природонаучния музей: 

На Венера сме най-леки, докато на Меркурий сме най-тежки, така че повечето дами предпочитат да се теглят на Венера, защото там пет килограма винаги ги сваляме от раз. За дамите най-приятно ще бъде на Венера да се претеглят“

Сред най-нетърпеливите участници в образователните космически работилници бяха учениците от клуба по астрономия в Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Космосът е мечта за Ива Георгиева от 11 клас:  

В нашия клуб се занимаваме с изучаване на космоса, на вселената, на звездите и всички неща, които са свързани с това. Изключително е интересно, защото смятаме, че е много важно да опознаваме освен земята и това, което е отвъд нея. Много деца като малки са си мечтали да бъдат астронавти и да посетят луната, Марс и дори да открият други планети и това е една мечта, която се запазва при някои, особено при нас. Със сигурност би било много интересно. Това би било преживяване, което ще се помни за цял живот“.

Снимка: Здравка Маслянкова

С космическа програма учениците търсят астероиди по проект на НАСА, посочи Виктор Бонджолов, който също е от клуба по астрономия и разказва какво допълнително е научил извън написаното в учебниците: 

Какво се случва като изгаснат звездите – превръщат се в свръх нова. Слънчевите затъмнения са много интересни. За извънземните, защото не само тук има живи индивиди, има навсякъде, което е уникално“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Доцент Камен Козарев от Института по астрономия към Българската академия на науките демонстрира как се образуват кометите в космическото пространство: 

Кометите произхождат от началото на Слънчевата система и те основно се състоят от лед, има амоний, малко алкохол, силикати и други малки съставки и пресъздаваме какво представлява една комета. Те носят много интересна информация какво е представлявала Слънчевата система в своето създаване“.  

Велико Търново беше третият град от космическите демонстрации на Пловдивския природонаучен музей по проект, финансиран от Европейската космическа агенция. Предстои астро образователни събития да се проведат в още 7 града сред които Варна, Бургас, Димитровград, Габрово. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02