На практика хората, които не са подали документи за статут на уседналост или са получили отказ, от утре могат да загубят правата си на Острова - право на работа, на помощи, на здравни услуги, на откриване на банкова сметка и други.
Имаше много призиви датата да бъде отложена, а изтъкваните причини не са малко.
Подавани бяха много сигнали, че все още има много граждани на ЕС, които дори не са чували, че се променя имиграционната политика. Става дума за по-възрастни хора, за такива в домове за социални грижи, за малцинствени групи и като цяло за по-уязвими групи хора.
Изтъкваше се още, че самата система за подаване на документи, макар и да е много опростена, често дава грешка и хората се затрудняват с подаването им.
Друг проблем бе натрупването на необработени молби. Над 400 000 такива имаше в седмицата преди изтичането на крайния срок, а с темповете на подаване на заявления през последните дни - около 10 до 15 хиляди молби дневно, затлачването на системата вероятно е още по-голямо и дори властите признаха проблема.
Срокът обаче не бе удължен. Това донякъде е разбираемо, защото британските власти не искат да се повтаря случаят с Брекзит и всички отлагания, но съответно поемат и риска от съдебни главоболия, защото нещата опират до човешките права.
Седмица преди изтичането на крайния срок Министерството на вътрешните работи - Хоум офис, разпрати 28-дневно предизвестие до всички европейци, които, по негови данни, все още не са кандидатствали за статут на уседналост, с апел да го сторят независимо от изтичането на крайния срок.
От Хоум офис заявиха, че напълно разбират, че по независещи от някои граждани обстоятелства или поради основателни причини те не са успели да спазят срока и това е един вид толеранс. Министърът, който отговаря за имиграцията - Кевин Фостър, увери, че няма да се стига до крути мерки след 1 юли.
По какви критерии обаче ще се определя коя причина е основателна или неоснователна, не е ясно. Откакто схемата за статут на уседналост стартира през март 2019 година, правителството постоянно е обвинявано в неадекватна политика на уведомяване не само на гражданите на ЕС, но и на британските работодатели и наемодатели за промените, съпътстващи наемането на работници от ЕС или предоставянето на жилище.
Те бяха доста разгневени след излязла съвсем наскоро, на 18 юни, разпоредба работодателите и хазяите да уведомяват и насърчават техните работници или наематели до 30 юни да кандидатстват за статут на уседналост. Адвокати, които се занимават с имиграционни въпроси, критикуваха правителството за прехвърляне на топката в полето на бизнеса, което може да има сериозни последици за работодателите. На практика от 1 юли те могат да се лишат от ценна работна ръка.
Твърди се също, че текстовете в наръчниците на правителството са изключително объркани и противоречиви.
Вестник „Индипендънт“ писа тези дни, че заради неяснота какъв ще бъде статутът на някои граждани на ЕС и заради забавянето на обработката на документите, техни работодатели предпочитат за момента да наемат на дадено работно място местен човек, за да не рискуват.
От Хоум офис обаче твърдят, че те са разяснили политиката си напълно ясно. Очакват се много съдебни дела.
Над 5,6 милиона са подадените молби за статут на уседналост при официална статистика, че в страната пребивават около 3,5 милиона граждани на ЕС. Процентът на отхвърлени молби е сравнително нисък.
От подадените заявления може да се констатира, че българите са шести по численост на Острова сред страните от ЕС, като са изпреварени от поляците, румънците, италианците, португалците и испанците.
Срокът изтича днес в полунощ. Мнозина от застрашените да не успеят да подадат молби вероятно ще се надяват той да бъде отложен.
Редица сектори в британската икономика вече изпитват остър недостиг на работна ръка след отлива на граждани на ЕС – по официални данни повече от 1,3 милиона, най-вече източноевропейци.
Голям е недостигът на шофьори, на ангажирани в хранително-вкусовата промишленост работници, в ресторантьорството и хотелиерството, в строителството и много други сфери.
Логиката сочи, че ако тези хора отговарят на условията, но по някаква причина наистина не са успели да кандидатстват, е по-добре да получат време и шанс да останат на Острова, като дадат техния принос за възстановяването на икономиката, засегната и без това от пандемията.
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..