Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разногласия по проектонаредбата за свободното къмпингуване

Снимка: къмпинг Градина

Граждански организации излязоха с призив до институциите за оттегляне на Проектонаредбата, регламентираща свободното къмпингуване в страната ни и която през месец юни беше подложена на обществено обсъждане. 

Все още обществено обсъждане не е проведено, събират се становища и се надяваме да има и обсъждане. Силно отрицателен е вотът на хората, не само от хората, които практикуват този туризъм“, каза пред БНР Йордан Ибришимов от „Българско кемпер общество“ във връзка с  нуждата от национална къмпинг стратегия и свободното къмпиране.

„Българско кемпер общество“ изпрати до президента, министър-председателя и ресорните по проблема министерства, както и за сведение на икономическия, културния и здравния министър, своето становище за оттегляне на наредбата по чл.10а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, която въвежда пълна забрана за свободно къмпиране по Черноморието.

Цялата наредба ни притеснява, през нея се вижда, че това е един документ, който да унищожи къмпинг туризма. Там няма регулации, а идеи как да се забрани нещо и невероятно утежнени процедури, ако искаш да къмпингуваш, нещо което е елементарно, вместо да се каже елементарно - недей да пречиш, живей в хармония с природата“, смята Ибришимов.

Темата коментира в предаването „Хоризонт до обед“ и Дончо Бораджиев, адвокат от „Спаси Корал“.

„Тази наредба нищо не регулира, тя просто забранява. Тя въвежда невъзможни и непосилни изисквания за хора, които искат да почиват сред природата, това е лобистки закон, който защитава дерибеите да си заградят с огради българското Черноморие“.

Кметът на община Шабла Мариян Жечев коментира, че свободното къмпиране генерира отпадъци:

"Този генериран отпадък се плаща от данъците на нашите съграждани. За тази услуга ние не получаваме нищо. Разминаваме се тотално с идеята в Закона за местни данъци и такси - замърсителят да плаща разхода".

Мариян Жечев допълни, че приходите за местната власт от туризма са свързани с туристическия данък. Свободно къмпингуващите не плащат такъв данък.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04