Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската агенция за борба с градушките иска споразумение за взаимодействие с румънската

Снимка: Здравка Маслянкова

Градушката, която нанесе огромни материални щети в Червен бряг и унищожи земеделска продукция във Врачанско на 1 юли, , изпълнителен директор на Агенцията за борба с градушките. На летище Горна Оряховица в неделя Славеев обсъди ситуацията с водещи руски експерти. 

Агенцията за борба с градушките не е неглижирала градоносните облаци в Северозападна България, но малка част от тях са били в обсега на ракетните площадки, от които са изстреляни почти 200 ракети, поясни Цветелина Димитрова, главен директор технически и оперативни дейности в Агенцията и обясни какво е направено и защо по думите ѝ не е можело да се реагира по-адекватно, за да не се стигне до огромните щети, които нанесе градушката на 1 юли в Червен бряг и във Врачанско:  

„Трябва да се започне работата в определен момент, когато все още няма формирани големи градови зърна. Това го определяме по радарната информация, която получаваме на всеки 4 минути. Точно да се определи мястото, където ще трябва да се засее облака, и за това място ние имаме определен брой ракети, които трябва да бъдат изстреляни. Почти всеки от тези моменти бяха нарушени. Процесът навлезе, както ние му казваме, готов в област Монтана. Колегите там изстрелват почти 200 ракети. Този процес продължава да се развива в област Враца. Около 15 километра е диаметърът на облака, който дава град на земята". 

Цветелина Димитрова, главен директор технически и оперативни дейности в Агенцията за борба с градушките

Радарната информация показва, че много малка част от този облак е в обсега на ракетните площадки. Не може да се намесят и самолетите от летище Горна Оряховица, категорична е Цветелина Димитрова от Агенцията за борба с градушките: 

„Не може да се реагира, защото самолетът не може да влезе там, където са ракетите, опасно е. Това се случва между Стара планина и границите на ракетните площадки. На този етап имаме разрешение за работа със самолетите на 3000 метра само, а Стара планина е висока планина, така че от гледна точка безопасност на полетите беше невъзможно. За това нещо ние имаме записи. Няма с какво да засеем. Около 30% от действителния обем, който трябваше да засеем на облака, ние сме засели. Просто нямаме ракетни площадки там. Няма гаранция, че отново няма да се случи това бедствие“. 

Гражданите, чието имущество в Северозападна България беше унищожено при градушката на 1 юли, нямат основания да водят дела срещу държавата и срещу Изпълнителната агенция за борба с градушките, категоричен е ръководителят на Агенцията Ваньо Славеев: 

„Все още не е завършило обследването на поразените територии. В момента, в който се извърши обследването, тогава ще бъде ясна щетата. Все още не можем да говорим за числа. Тази стихия не е можело да бъде предотвратена, така че не виждам как ще бъдат заведени искове. Човек има определени възможности да модифицира природата, но това е в много малки граници. При такива супер клетки, която се развива в Регионалната дирекция за борба с градушките – Враца, продължава към Плевен, момчетата не е имало какво да направят. Не е имало техническата възможност да се въздейства върху тази клетка“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

30 милиона декара земеделска земя от Плевен до Варна и от Дунав до Стара планина от месец май тази година се опазват от градушки със самолети, базирани на летище Горна Оряховица. С ракети се защитават 22 милиона декара ниви. Самолетният способ помага за защита и на землища в населените места, където използването на противоградни ракети е забранено. В пилотния самолетен способ се използват три частни самолета, изпълнителят е избран с обществена поръчка, а проектът е за пет милиона лева. За ефективността на самолетния способ изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Ваньо Славеев заяви:

„Като цяло ефект от самолетите има, но не трябва да забравяме, че тези клетки, които се развиват тук, са малко по-слабички от тези, които бяха на запад. За догодина имаме намерението да продължим самолетния способ, но три самолета са малко, трябват поне четири или пет самолета, за да е гарантирана защитата, ако намерим финансиране. Сегашните пет милиона лева вече се стопиха и имаме средства за около един месец още. Ще търсим помощ от Междуведомствена комисия и т.н. поне да се завърши сезона, за да има ефект. Ние по обществена поръчка имаме право на 50% от първоначалната стойност, т.е. 2,5 милиона лева, но имайки предвид че процесите през юли, август, септември са по-нарядко, би трябвало да ни стигнат. Никой не го е правил в България и никой не знае колко ще струва“. 

Ваньо Славеев посочи, че е обсъждал с ръководителя на Румънската агенция за борба с градушките да се настоява за междуправителствено споразумение българските самолети да може да навлизат в румънското въздушно пространство и румънските в българското при борбата с градушките.  

Репортажа от Горна Оряховица на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Ваньо Славеев, изпълнителен директор на Агенцията за борба с градушките

Снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59
Снимката е илюстративна, архив.

Кувейт съобщи за "гигантско петролно откритие" - находище, чиито запаси се оценяват на 3,2 млрд. барела

От петролната компания на Кувейт съобщиха, че са направили "гигантско петролно откритие" източно от Остров Файлака. Петролните му запаси се оценяват на 3,2 милиарда барела. Според главния изпълнителен директор на компанията, цитиран от АФП, залежите в това находище се равняват на производството на страната за три години.  Агенция "Блумбърг"..

публикувано на 14.07.24 в 20:31

Мотористи от Италия загинаха на пътя Монтана - Берковица

Двама мотористи загинаха на пътя Монтана - Берковица. Полицаите изясняват причините за тежката катастрофа, която стана в късния следобед.  50-годишен мъж и 48-годишна жена, жители на Италия, са загинали на място, след като моторът им се е ударил с лека кола, пътуваща от Берковица за Монтана.  Катастрофата е станала малко след железопътния прелез,..

публикувано на 14.07.24 в 20:22
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви на ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06

Продължава борбата с пламъците на много места в страната, рискът от пожари расте

На много места в страната продължава борбата с пожарите, пламнали в гори или сухи треви. Работещите екипи на терен се надяват вятърът да намали силата си, за да може по-бързо да се ограничат всички пожари.  За БНР главен комисар Александър Джартов от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" обясни: "В  момента в..

публикувано на 14.07.24 в 19:03