Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Никола Шакев: Техническият университет в Пловдив ще подкрепи Сони, който след Дома в Ново село, вече е студент

Център за настаняване от семеен тип Ново село
Снимка: ЦНСТ Ново село

Сони, който е отгледан в Дом за деца, лишени от родителска грижа, завършва с отличие училище. Напуска социалното жилище в Ново село, където е през последните години и скоро ще е студент в във филиала на Техническия университет в Пловдив.
Той е едни от тези, които успяват да се справят, но повечето от младежите като него нямат този шанс. Когато станат пълнолетни или завършат средното училище, се налага се да напуснат социалната услуга, но без да има кой да се погрижи за тях. За него БНР разказа още преди месец. Той е дете от смесен брак на българка и виетнамец, има брат и сестра близнаци. Баща му умира сред раждането му, а майката заминава да работи в чужбина и ги оставя на грижите на възрастната баба. Впоследствие децата са настанени в Дома за деца, лишени от родителски грижи. Майката по-късно изоставя децата, като създава друго семейство.
Сони                                           Личен архив
Но Сони, който завършва с отличие математическата гимназия във Видин, днес вече е студент по компютърни науки и софтуерно инжинерство в Техническия университет в Пловдив:

"Ще уча и работя в Пловдив, защото няма кой да ме издържа, госпожите ме подкрепят, но аз трябва да се науча сам да се справям с проблемите", каза младежът пред БНР.

„Радвам се , че има все повече такива положителни истории и поздравявам Сони за много добрия избор, който е направил, да продължи обучението си в ТУ- София, филиал Пловдив, защото ние сме учебно заведение, което дава не само образование, но при нас завършващите студенти завършват с професия, което е много важно за едни млад човек“, коментира за случая пред БНР доц. Никола Шакев, заместник - директор на Пловдивския филиал на Техническия университет – София.
„При това става дума за инженерни професии, които в момента са много търсени и съвременни и вярвам, че това ще му даде добър старт в живота. Сони, който учи компютърни науки, можем да го подпомогнем в две посоки – ние като обучаваща организация можем да му предоставим общежитие като при децата, лишени от  родителски грижи, има редица преференции, другото което може да направим – да се даде подкрепа и добри препоръки в търсене на работа чрез наши партньори. В различна степен те могат да осигурят стажове или почасова работа, но работа след трети курс. Тогава дори няма нужда от нашата подкрепа, защото фирмите тогава ги грабват веднага “, каза още Шакев.

По думите му в университета има държавни стипендии за деца, нуждаещи се от социална подкрепа. Има и редица компании, които предоставят стипендии на мотивирани и изявени студенти.

Аз поемам ангажимент да се опитаме да свържем бъдещият студент Сони с тях, така че да получи подкрепа в този важен за него момент, защото това сега му е най-необходимо", посочи още доц. Шакев.

Още по темата в звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38