Сони, който е отгледан в Дом за деца, лишени от родителска грижа, завърши с отличие училище. Напуска социалното жилище в Ново село, където беше през последните години, и скоро ще е в университета. Той е едни от тези, които успяват да справят, но повечето от младежите като него нямат този шанс. Когато станат пълнолетни или завършат средното училище, се изправят сами на прага на неизвестното. Налага се да напуснат социалната услуга, но оттук нататък остават на улицата, ако няма кой да се погрижи за тях.
"Отваря им се вратата на Дома. Те излизат и връщане назад няма. Помощ от никъде няма“, казва Десислава Данаилова, ръководител на ЦНСТ 1 в Ново село.
Случаят на Сони не е такъв. 3-годишен попада в Дома за деца, лишени от родителска грижа в Ново село заедно с година и половина по-големите си брат и сестра. Със закриването на институцията, остава в Центъра за настаняване в Ново село- един от тези, които са разкрити на мястото на Дома. Приет е в математическата гимназия във Видин и преди година получава подкрепа по програмата "Скритите таланти на България", която е на неправителствена организация, за да се подготви за университета. Посещава уроци по математика и школа по английски език. Оценките му от зрелостните изпити са сред най-високите и скоро ще е в университета. Предстоят му и още изпити. От Центъра за настаняване успяват да му осигурят работа, за да може да се издържа, докато учи.
Първоначално се замислял дали да не следва химия или медицина, но се налага да избере специалност, която ще му даде възможност да се издръжа сам, докато учи:
"Реших да се ориентирам към бъдеще, което ми е сигурно. Затова избрах големия град, където има повече работа."
"С децата, които са с тежка съдба, трябва да се работи от много ранна възраст и да се полагат качествени грижи за тях", казва Михаела Стойкова, основател и изпълнителен директор на сдружение "Операция: плюшено мече", чиято е мисията "Скритите таланти на България". Програмата дава шанс за кандидатстване в университет и професионална реализация на даровити младежи, лишени от родителска грижа или от семейства в затруднение.
Чуйте звуковия файл!Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..