Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пълноценно звено на ЕС за киберсигурност - до две години

Снимка: https://pixabay.com/

Във времената на пандемия все по-често ставаме свидетели на сериозни киберинциденти, които засягат както обществените услуги и предприятията, така и живота на гражданите в целия Европейски съюз. Освен многобройни, кибератаките стават по-мащабни и с по-тежки последици.

Според заместник-председателя на Европейската комисия Маргаритис Схинас неотдавнашните действия на хакерите срещу американската компания „Колониал пайплайн” показват съвсем ясно какъв е рискът за обществото и икономиката от кибератаките с искане за откуп.

В Европейския съюз също има причини за безпокойство, след като се увеличиха опитите за проникване в базите данни на здравната система, в които също е натрупана много и ценна информация, масивите са свързани и поради това предизвикват интереса на хакерите.

Маргаритис Схинас

След редица действия на Брюксел, като изготвянето на Стратегията за киберсигурност,  Стратегия за Съюза на сигурност, създаването на Агенция на Европейския съюз за киберсигурност, сега Еврокомисията положи началото на важен оперативен проект - Съвместно звено за киберсигурност, което трябва да обедини ресурсите и експертния опит, с които разполагат Европейският съюз и отделните държави, за ефективното предотвратяване, възпиране и реагиране на масови киберинциденти и кризи.

Звеното трябва да премине към оперативната фаза до 30 юни 2022 г., а пълна работоспособност да бъде постигната година по-късно - до 30 юни 2023-а. Инвестициите ще бъдат осигурени осигурени от Европейската комисия, предимно чрез програмата „Цифрова Европа“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02