Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Веселина Вачкова: Боян Мага или Боян влъхвата е представител на богомилството

Доц. д-р Веселина Вачкова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Боян Мага, когото съвременните историци посочват като син на Симеон Велики, брат на цар Петър, се твърди, че е бил богомил. Паметникът на Боян Мага, създаден от скулптора Георги Андонов, издигнат в Бургас, беше демонтиран от нейния автор след негативни реакции.

Официалното становище на Българската православна църква е, че Боян Мага е фигура от родната история с живот и съмнително достойнство - символ на антидържавното, антиправославното и антицърковното мислене, а паметникът му в Бургас пропаганда на магическите практики, окултизма и сатаната.

"Зависи как ще ги формулираме християнските ценности, зависи как ще възприемем изкуството. Според мен статуята в Хасково на Света Богородица, която е в книгата на Гинес не отговаря по-добре на християнските ценности и най-вече не отговаря на представата за изкуството, докато статуята, за която говорим на Георги Андонов е произведение на изкуството и печели все повече привърженици, това е един поглед към българската християнска култура от 21 век, въплътен в личността на един исторически субект", каза за БНР доц. Веселина Вачкова, преподавател в Националната гимназия за древни езици и култури "Константин-Кирил Философ".

По думите ѝ от края на 19 век Боян Мага започва да става една фигура, колкотореално историческа, толкова емблема, знаме на познанието, на новото.

"Какъв е Боян Мага? Ние знаем със сигурност, че до 969 година той не само е жив, но изключително много впечатлява всички извън Българи, чак до далечна Италия", допълни в предаването „Нощен хоризонт“ доц. Вачкова.

Боян Мага или Боян влъхвата е представител на богомилството:

"То не официално признато, но никога официално не е преследвано - това е богомилство. То дава точно толкова ярки представители на българска християнска писменост и на българската християнска култура, колкото и официалната църква. В случая става дума за едно писмено наследство на богомилите, което ще стигне до Италия, ще повлияе на Ренесанса, а после ще стигне чак до Англия, до Централна Европа".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33