Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще получи ли земеделието достатъчно по националния План за възстановяване

Снимка: БГНЕС

Имаме реален шанс да надградим напоителните системи с европейски средства, но в рамките на следващия период за обща селскостопанска политика, където има възможност за 80-100% съфинансиране от ЕС за подобряване и изграждане на напоителните системи. Това каза пред БНР заместник-министърът на земеделието Георги Събев, след като във финалната версия на националния ни План за възстановяване и устойчивост отпадна проектът за рехабилитация на напоителната инфраструктура на стойност 847 милиона лева. На мястото на проекта за напояване в Плана за възстановяване е предвиден фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство.

Има механизми, по които може да се ползва европейско финансиране, увери Събев и даде пример с 24 обекта, собственост на „Напоителни системи“, за които има 107 милиона лева одобрено финансиране, но през други механизми. 

Георги Събев   Снимка: Борислава Борисова

Подкрепа за напояване в България трябва да има, от наша страна няма никакво съмнение, че напояването трябва да бъде български приоритет, подчерта Събев в предаването „Преди всички“.

„През последното десетилетие в това държавно дружество се случиха неприятни неща, които не се знаят само у нас, този информация се знае и от Брюксел“, коментира той.

Според вицепремиера Атанас Пеканов проектът за напояването не е отговарял на стандартите и изискванията на Брюксел и не е бил защитен експертно.

Гръцкият план включва механизъм за подобряване на напояването, като се предвижда да се ползват 200 милиона евро европейско финансиране, 25%, останалите средства са частна инвестиция, поясни Георги Събев.

Симеон Караколев  Снимка: НОКА

Това е поредното европейско късогледство. Това, което виждаме, е едно сто и няколкомилионно нищо. Този план, в този му размер е категорично неприемлив за земеделския бранш в България“, заяви пред БНР Симеон Караколев от Националната организация на овцевъдите и козевъдите (НОКА).

„България не страда от напояване. Българското селско стопанство страда от много други неща.“

Големият проблем е, че предвидените преди време 850 милиона изведнъж се стопиха на 250 милиона, посочи Албена Симеонова, биопроизводител и народен представител в новото Народно събрание.

„Ние питаме къде останаха останалите средства, за нас е изключително важно те да отидат в българското село“, подчерта тя.

МЗХГ застава зад проекта. Окончателното разпределение на парите е дело на централизирано звено, поясни заместник-министърът.

Албена Симеонова  Снимка: БНР

Симеонова съобщи, че търсят спешна среща с вицепремиера Атанас Пеканов утре.

„Напоителни системи“ са стара, архаична структура. Ние настояваме, заедно със земеделското министерство, за среща с министър Пеканов.“

Искаме си обратно парите за селско стопанство“, декларира още тя.

По думите на Албена Симеонова всички фермери са много силно засегнати.

Само България и Нидерландия все още не са представили своите национални планове, като Нидерландия дори се е отказала да участва в този механизъм, стана ясно от думите на Георги Събев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54