Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще получи ли земеделието достатъчно по националния План за възстановяване

Снимка: БГНЕС

Имаме реален шанс да надградим напоителните системи с европейски средства, но в рамките на следващия период за обща селскостопанска политика, където има възможност за 80-100% съфинансиране от ЕС за подобряване и изграждане на напоителните системи. Това каза пред БНР заместник-министърът на земеделието Георги Събев, след като във финалната версия на националния ни План за възстановяване и устойчивост отпадна проектът за рехабилитация на напоителната инфраструктура на стойност 847 милиона лева. На мястото на проекта за напояване в Плана за възстановяване е предвиден фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство.

Има механизми, по които може да се ползва европейско финансиране, увери Събев и даде пример с 24 обекта, собственост на „Напоителни системи“, за които има 107 милиона лева одобрено финансиране, но през други механизми. 

Георги Събев   Снимка: Борислава Борисова

Подкрепа за напояване в България трябва да има, от наша страна няма никакво съмнение, че напояването трябва да бъде български приоритет, подчерта Събев в предаването „Преди всички“.

„През последното десетилетие в това държавно дружество се случиха неприятни неща, които не се знаят само у нас, този информация се знае и от Брюксел“, коментира той.

Според вицепремиера Атанас Пеканов проектът за напояването не е отговарял на стандартите и изискванията на Брюксел и не е бил защитен експертно.

Гръцкият план включва механизъм за подобряване на напояването, като се предвижда да се ползват 200 милиона евро европейско финансиране, 25%, останалите средства са частна инвестиция, поясни Георги Събев.

Симеон Караколев  Снимка: НОКА

Това е поредното европейско късогледство. Това, което виждаме, е едно сто и няколкомилионно нищо. Този план, в този му размер е категорично неприемлив за земеделския бранш в България“, заяви пред БНР Симеон Караколев от Националната организация на овцевъдите и козевъдите (НОКА).

„България не страда от напояване. Българското селско стопанство страда от много други неща.“

Големият проблем е, че предвидените преди време 850 милиона изведнъж се стопиха на 250 милиона, посочи Албена Симеонова, биопроизводител и народен представител в новото Народно събрание.

„Ние питаме къде останаха останалите средства, за нас е изключително важно те да отидат в българското село“, подчерта тя.

МЗХГ застава зад проекта. Окончателното разпределение на парите е дело на централизирано звено, поясни заместник-министърът.

Албена Симеонова  Снимка: БНР

Симеонова съобщи, че търсят спешна среща с вицепремиера Атанас Пеканов утре.

„Напоителни системи“ са стара, архаична структура. Ние настояваме, заедно със земеделското министерство, за среща с министър Пеканов.“

Искаме си обратно парите за селско стопанство“, декларира още тя.

По думите на Албена Симеонова всички фермери са много силно засегнати.

Само България и Нидерландия все още не са представили своите национални планове, като Нидерландия дори се е отказала да участва в този механизъм, стана ясно от думите на Георги Събев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15