Добър ден скъпи съучастници, здраве желаем във всяко едно отношение! Вие сте с най-горещия информационен бюлетин в българския ефир “Новини с добавена стойност”. В тая безподобна политическа и атмосферна жега ние вадим фактите като картофи от жаравата на събитията и жонглираме с тях толкова умело, че почти не се парим.
Дано да е по-спокойно покрай вас, че в сферата на услугите пак е напечено. Най-напечено е на плажа, в политиката, общественото здраве и в кръчмарския бизнес. Тия обществени услуги се осъществяват в усложнена обстановка. Заради общественото здраве и новия делта щам на коронавируса кръчмите са заплашени с ново затваряне.
Веднага по веригата се задейства следващото звено на заплахата. Шефът на ханджиите и кръчмарите Ричард Алибегов Лъвското сърце пак плаши с кръчмарски протести. Ханджиите и тяхната клиентела се чувстват политически репресирани. Като затворят кръчмите, хората не могат да си изразходват политическата енергия.
Не става въпрос да ходиш да гласуваш или да си пържиш мозъка в Деня за размисъл. Става въпрос за политическата просвета и култура в механата. Кръчмарските разговори за политика са колкото люти, толкова безвредни и гръмоотводни. Една компания от сериозни консуматори само за тая вечер ще издигне и ще свали десет правителства, кое от кое по-сериозни. Ще има да се леят аргументи и тези, ще има да се чертаят политически перспективи. Всички политически маньоври на Статуквото и Промяната ще се предвидят, анализират, осъдят и подкрепят.
Това е фундаментално гражданско право, което пандемията ни отнема - да избистриш политиката в шумна компания и вакханална консумация.
Както е казал Ботев, цитиран от Борисов - вечер пием, пеем буйни песни, но на сутринта не знаем позор ли е или слава. Нашият умен и красив революционер Христо Ботев е истински поет, защото завършва живота си трагически. То си е по канон. Няма значение дали е Христо Ботев, Владимир Висоцки, Джанис Джоплин или Ейми Уайнхаус - загинеш ли трагически, си истински поет.
Затова покрай пандемията се заинтересувах от медицинска гледна точка - дали ако загина от вируса, ще ми се брои за трагически изход от живота и да ме възвеличат. Ама една позната докторица ми каза, че със сигурност това не се брои за героическа, трагическа или национално-отговорна смърт.
Тя ми каза:
По тая линия, Г-н Балев, полза никаква от тоя вирус, няма да станете класик, да не говорим, че и стиховете ви не са бог знае какво съкровище.
Аз много се вслушвам в такива критики и си вадя изводи.
Моята позната докторица е права, че като не са ми толкова интересни стиховете, кел файда - и да загина трагически, все тая. Я, викам си, да дрънна една ваксина, после ще му мислим за някакъв по-героически екзитус леталис.
Екзитус - това е латинска дума, означава изход. Както евреите излезли от Египет, а британците от Евросъюза, все става дума за екзитус. С думата изход се обозначава и моментът, когато духът напуска тялото от медицинска гледна точка. Така че аз съм с ваксина, пък другите поети да си преценяват на своя глава. Щото пък в края на краищата има поети, дето откарват по 90-100 години и пак са чудесни съчинители, с нищо не отстъпват на младите и трагично загинали колеги.
Да не говорим, че и на дърти години стават бели в трагическия смисъл, особено ако човек се мотае в краката на Историята.
Вчера например беше Джулай Ивнинг, последната вечер на юли, в която осъществихме изход от месеца на Юлий Цезар и вход в месеца на Октавиан Август. Цезар и Октавиан са се наредили един след друг в Историята, та после така се наредили и в календара - месеците юли/август.
Първо Цезар изкарал някое време като едноличен диктатор на републиката, после го заклали с идеята да се възстановят демократичните форми на управление. Но две години по-късно закланият Юлий Цезар бил обожествен с решение на Сената, а наследникът му Октавиан Август станал цял император с огромна концентрация на самодържавна власт.
Тоя Октавиан Август в политическия си отчет пред поколенията малко скромно се изказал, на ръба на демагогията: “Аз, вика, по личното си влияние надминах всички, но по служебна власт не притежавах нищо повече от останалите, които бяха мои колеги при всяка магистратура”.
И така над 40 години. Той бил един от управниците дълголетници и за разлика от много други мирно починал в леглото си, заобиколен от близките си.
Но преди това - като влязъл в Историята - няма излизане! През осмата година от края на Старата ера Октавиан сколасал да се напише в календара - и старият месец секстилий с постановление на Сената станал август.
По времето на Октавиан Август се родил Христос, дето после преобърнал и политиката, и религията, и литературата, и всичко, ама Октавиан по него време бил вече ориентиран към изхода от Историята.
Та така. 41 години управлявал тоя римлянин, не като сегашните кандидат-премиери, дето изкарват вече само по няколко часа на предстартова позиция. Много бързо ги ориентират и тях към изхода. То каква е тая работа - влизаш петък сутринта в Историята и до обед се изпаряваш като роса в жегата! Много нетрайни политически продукти, бързоразвалящи се. Все едно да хванеш една диня, да я сцепиш и да я оставиш на слънце. Толкова бързо се развалят и кандидат-премиерите с кандидат-кабинетите си.
Нещо изглежда не успяват да се договорят на преговорите за уреждане на подкрепа. Основните преговарящи се докараха до положение да се обвиняват взаимно в едно и също: АМА ВИЕ ТАЙНО СТЕ ОТ ДПС И СЕГА КАТО НЕ СТАНЕ РАБОТАТА, ВИЕ ЩЕ СТЕ ВИНОВНИ!
Има една такава медицинска особеност, че и на най-мъдрия понякога не му достига ум за нещо дребно, дето обръща колелото в каруцата на Историята.
Примерно оня цар в приказката, дето искал черга, ама точно по мярка, нито къса, нито дълга. И сума ти тъкачи се провалили, защото не улучвали такъв размер, дето винаги да пасва. Намерил се обаче някакъв дето въвел регулация с пръчка по краката на царя - и той почнал да си простира краката според чергата. Страшна поука.
Гледай какво просто нещо, а да не се сети сам царят му с цар, ами трябвало да го бият през краката, за да не се занимава с глупости, ами да си гледа политиката!
А аз, да ви кажа, отивам след малко на кръчма да пеем буйни песни и да редим кабинет.
Тука има, тука няма кабинет.
Тиро-лиро-опа-тропа, хайде де!
Назначавам премиер от 9 до 5.
Тиро-лиро-опа-тропа, хайде де!
Патриарх Даниил освети новия български храм "Свети Йоан“ в Лондон. Той се помещава в комплекса на българското посолство. Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното..
Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. Четирима привърженици на..
420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..
В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..
Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..
Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..