Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела отново събра многохилядна публика

Служебният министър-председател Стефан Янев
Снимка: Радостина Чернокова

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела отново събра многохилядна публика от страната и чужбина. Фестивалът на родопската каба гайда на Илинденските поляни край Гела се проведе отново, след като миналата година бе отменен заради пандемията. Илинденският събор край Гела е с вековна история, възникнал е като среща на родопски фамилии, останали разделени от двете страни на границата до Освобождението на Родопите.

Илинденските поляни за пореден път гостоприемно приеха няколко хиляди почитатели на родопската каба гайда. Служебният министър-председател Стефан Янев официално откри 18 издание на гайдарския фестивал.

„Както казват родопчани - без гайда нищо не става. Радвам се да ви приветствам от името на домакините, които съм сигурен, че ви демонстрират типичното родопско гостоприемство. Искам да споделя с вас това, което виждам – голямо мнозинство от хора, които предполагам са от цялата страна, не само родопчани, но и всички българи, обичащи традициите и родопската музика. Това е показателно и радостно, защото освен традициите и музиката виждам и среща на поколенията, виждам и млади, и стари както сред изпълнителите, така и сред публиката“.

Служебният министър-председател Стефан Янев         Снимка: Радостина Чернокова

Кметът на Смолян Николай Мелемов коментира, че гайдарското надсвирване е навършило пълнолетие:

За всички нас е празник, в който ще се срещнат различни поколения, за които родопската традиция е ярък пример как трябва да се съхранява вековната ни история, да се отдава почит и да се отстояват изконните български корени. Днес и утре Гела е домакин на съборни дни, в които ще бъдем горди, че сме обединили, усилията и желанията на всички да пребъдат във времето българският дух и общочовешките добродетели на българина. За всички ще бъде удоволствие и незабравимо изживяване да изслушаме гайдарските сюити, прославили България по целия свят“.

Традиционното гайдарско надсвирване в Гела             Снимка: Радостина Чернокова

В тазгодишното надсвирване участваха над 50 гайдари. Председател на журито беше проф. Милчо Василев от Музикалната академия "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, а доайенът на гайдарите и ръководител на „101 каба гайди" Костадин Илчев отново бе сред членовете, които следяха за:

„Най-напред за ритмичност, чистота в свиренето, външния вид, стойка, носията задължително“.

В трепетно очакване на представянето си 13-годишните Димитър Бечев, Ангел Сгуровски и Костадин Кисьов от Широка лъка споделиха:

„Самоук, слушах много стари гайдари, беше ми интересно“.

„Свиря на гайда от втори клас, от 8 годишен и много ми харесва. Самоук, слушах много записи и от там се запалих да свиря на гайда“.

„Обичам да свиря на гайда, на слух, лесно е, щом имаш мерак е лесно“.

Надсвирване в Гела           Снимка: Радостина Чернокова

Публиката бе впечатлена от изпълнението на 5 годишния Стефан Иванов от София. За участието си в надсвирването се подготвял близо месец.

Аз ще стана голям гайдар“.

Стефан е син на Евгения и Георги:

Откакто се е родил ние свирим на гайди и той слушаше гайдите толкова много, че мелодии, всичко е научил наизуст. От две години има гайда, започна да я държи с прътите и вече от 3-4 години като имаше сила да я надува и започна да свири. Каквото и да науча аз и той след мен го научава. Костадин Атанасов-Динко е нашия учител и сме любители. Запалихме се по гайдата, тя е част от нашия живот“, каза бащата на Стефан - Георги.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17