Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителите настояват да спазваме инструкциите за безопасност на морето

Снимка: Сияна Спиридонова

Голяма част от българите са предпочели да почиват на  Българското Черноморие. От Водноспасителната служба към БЧК напомнят, че влизането във водата след употреба на алкохол е опасно и голяма част от удавянията са точно поради тази причина. През август климатичните промени и по-силните ветрове променят морето, появяват се подводни ями, които са също предпоставка за инциденти. Плажовете у нас са 200, половината от тях се охраняват.

Туристическият поток към Южното Черноморие е голям, курортите и плажовете са пълни, съобщи за БНР директорът на Водноспасителната служба към БЧК Антон Налбантов:

"Когато морето е неспокойно или има морски течения тези плажове са рискови, тъй като при възникване на инцидент няма кой да се притече на помощ на къпещите се във водата. Българите предпочетоха това лято да летуват на нашето Черноморие заради сложната обстановка, свързана с коронавируса в нашите южни съседки".

Васил Загорчев е спасител, ръководител на екипи от водни спасители, бил е и доброволец към Българския червен кръст. Той коментира, че плажуващите трябва да изпълняват инструкциите на спасителите и да спазват флаговата сигнализация:

"Работният ден започва в 8 часа с подготовка на спасителния пост, опипване на дъното в зоната на спасяване, за да се види какъв е релефа на брега, дали има някакви опасности, за да се избере най-подходящия флаг, който да се вдигне и да подсказва какво е състоянието на морето на плажуващите".

През август морето става опасно, вълнението е по-голямо, появява се мъртво течение, опасни за летовниците са и подводните ями.

"С навлизането в месец август започват климатичните промени, започват да духат по-силни ветрове, които предизвикват съответните мъртви течения, пораждат опасностите, които стават причина за инциденти, за съжаление в някои случаи приключват фатално. Причините са различни, които могат да доведат до такъв инцидент. Обикновено една от основните причини това е влизане в морето след употреба на алкохол, това е най-честата причина, която води до удавяне в нашето море, дори не е задължително да има и течения, когато се влиза във водата след употреба на алкохол, надценяване на възможностите, неспазване на правилата, на флаговата сигнализация на охраняемите плажове. Влизането в морето да се плува сам не е препоръчително, препоръчва се да се плува успоредно на брега, обикновено в група", допълни Васил Загорчев. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01