Камерният ансамбъл “Софийски солисти“ получи наградата "Аполон Токсофорос"
Със сюитата "Дон Кихот" на композитора Георг Телеман и една интересна концертна програма, представена от виртуозния ансамбъл "Софийски солисти" беше поставено началото на 37-то издание на празниците на изкуствата "Аполония". Минути преди откриването артистичният директор на "Аполония" Маргарита Димитрова връчи наградата "Аполон Токсофорос" на дългогодишния диригент на състава проф. Пламен Джуров. 60 години дълъг период на създаване, утвърждаване чества ансамбъл "Софийски солисти".
„Аполония" е един заразителен пример в областта на културата и на туризма. Не съм си представял, че още първите издания ,които съм виждал тук може да предизвикат толкова интерес и подражание в други Черноморски градове. Сега има много фестивали, но „Аполония" продължава да бъде уникален, защото е от малкото, ако не единственият фестивал, който събира видовете изкуства на едно място. При това ги събира след една много щателна и точна селекция - кой участва, с какво и каква тематика има. Като прибавим към това и средата, в която се провежда фестивала - тази непринуденост, контактност, защото фестивала е празник. Празникът не може да бъде само между музикантите, тук е между музикантите и публика, между музиканти, артисти, художници, писатели. Сцепление на интелигенцията и дейците на изкуствата", каза за БНР проф. Пламен Джуров.
Съставът е създаден в друг политически строй и друг принцип на разпространение на музикалното изкуство.
"Сега попадаме в една среда, която е квазипазарна, кавазикултурна, но има грижи към съставите особено от гледна точка на Столичната община към нас. Но е много по-трудно. Едно време имаше целенасочена политика за международните изяви на българските състави. Сега всеки се оправя сам или чакаш някои да се сети за теб".
На 31 август по време на "Аполония" зрителите ще видят моноспектакъла на Мария Касимова-Моасе "Свободно падащи истории".
Тя сподели, че когато представяла първите си две книги пред различна аудитория започнала да разказва истории.
"Аполония" започва в Созопол, над 50 събития са програматаСкулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..