Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

13 великотърновски деца се включиха в инициативата „В помощ на библиотекаря“

Библиотеката на историческото читалище „Надежда“
Снимка: Здравка Маслянкова

Библиотеката не е само място с дълги рафтове, на които са подредени много и интересни книги, библиотеката е и извор на нови знания и място за забавления. Това научиха това лято 13 великотърновски деца, които се включиха в кампанията „В помощ на библиотекаря“. Тя се провежда за пета поредна година  в библиотеката на историческото читалище „Надежда“ в старопрестолния град.

Библиотеката по традиция е тихо място, изпълнено с мъдростта и знанието, запечатани между страниците на хиляди книги. Но библиотеката на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново през лятото е шумна и повече от интересна, защото на помощ на двете библиотекарки влизат децата на Велико Търново. Бършат прах и подреждат книгите, правят читателски картони, организират си творчески работилници, а сега разиграваха и театър на маса. И така вече пета година.  

Габриела Славеева е на 15 години и пет лета е избрала да прекарва част от свободното си ваканционно време в библиотеката на читалище „Надежда“:
 
„Не бяхме запознати с това какво е библиотека и си мислехме, че няма да изтраем и една седмица, обаче ето ни, пет години по-късно, защото ни харесва, защото обстановката ни харесва, хората ни харесват, направихме много нови запознанства, научихме страшно много нови неща. Научих се да обичам книги, защото преди да дойда в библиотеката, признавам си, че много мразех да чета, беше ми изключително трудно и досадно. В момента за тези пет години не мога да кажа колко книги съм прочела от всякакъв жанр“.

Любовта към книгите у великотърновските деца „пали“ библиотекарката Ивелина Митева:

„Нашата библиотечна работа хората смятат, че е много скучна, но тя всъщност е много интересна и дава много възможности и много разширен кръгозор, защото ние подбираме книги, проучваме читателското търсене и читателските нагласи, учим на това и децата, защото е много важно един млад човек да може да си подбира качествена литература. Много е хубаво в съвременните библиотеки, освен дигитални книги, да има и книжни тела от нашето детство, от детството на нашите родители. Децата също е хубаво да си подберат автори, с които да си направят евентуално колекция, която да оставят на своите деца“.
 
Синът на Ивелина Митева неизменно е с майка си в библиотеката. 16-годишният Яни Митев е от електронното младо поколение, но споделя, че е запленен от книгите и обича да се рови сред техните страници:

Има нещо по-различно там, можеш да го видиш, да го пипнеш, да го помиришеш дори и е нещо по-различно от дигиталното, което е просто картинка на монитора. Важно е да се четат книги, защото така или иначе прекарваме много време пред екрани пред всякакви неполезни за очите устройства и е добре малко да разнообразим с нещо, което не вреди толкова на очите“.

9-годишният Георги Марков е сред най-малките помощници на библиотекарките в читалище „Надежда“. Това лято дошъл за първи път и останал, а 16-годишната Мартина Маркова идва четири години подред:

 „Четях книги, също бърсах книгите, участвах в работилниците".

„Тук е интересно това, че можеш да четеш много и каквото искаш, отношението. Доста  неща правихме - всякаква библиотечна рабата, доста се забавлявахме във всякакви работилници, театър на маса“, разказа Мартина.  

Дългогодишната библиотекарка Бисера Дживдерова е инициатор на летните занимания с децата в библиотеката на читалище „Надежда“:

"Децата от малката група бяха повечето момчета. Бяха повече шумни, повече искаха физическо натоварване, не интелектуално. Но покрай децата и ние се учим на много неща, откриваме много неща. Много хубаво преживяване е „Помощник на библиотекаря“ през лятото. От децата научих, че книгата и за нас, и за тях е нещо много скъпо и ценно, театърът на маса за тях е нещо интересно, и че предпочитат като работят да видят резултата веднага от свършената работа. Тази година те предпочитаха да подреждат книги, да изтупват книги, да ги чистят и като видят после реда с чистички книги много се радват“.

Тазгодишното лятно издание на инициативата „Помощник на библиотекаря“ в историческото великотърновско читалище „Надежда“ приключи тази седмица с грамоти за децата, с почерпка и обещания за нови срещи с книгите.  
Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45