Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Врабчев провокира с инсталация на безглава фигура в римска тога и портрети на политици

Скулпторът Андрей Врабчев
Снимка: Велина Махлебашиева

Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Творецът е познат през последните години със серия от произведения с политически заряд. Новата му скулптурна инсталация събира в едно една безглава фигура в римска тога с портрети на съвременни политици. 

Вероятно за голяма част от публиката Андрей Врабчев е скулпторът, който провокира вниманието с паметника на говорещия Бойко Борисов със светещи очи. Последната му инсталация, представена за първи път миналата година в столицата, в рамките на Нощта на музеите, представлява безглава фигура в римска тога и шест скулптурни портрета на съвременни политици. Вдъхновена е от практиката в древен Рим да се поставят статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора.

На статуята на владетеля може да стои главата на Тереза Мей, Владимир Путин, на Доналд Тръмп, Еманюел Макрон или Ангела Меркел. Единственият български политик, на когото скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.

"Това, че включвам и Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото, че той ми е бил прекалено интересен. Използвам главата от предишната негова скулптура със светещите очи. ... Господин Борисов е като Буда, той нарушава римската традиция".  

Още докато Врабчев работи по проектанякои от избраните от него политици падат от власт.

Противоречието между вечното и временното е подчертано допълнително от евтините материали – главите са от гипс, а не скулптирани в камък портрети.

А за габровци смяната на главите е съвсем истинска история. Куриозът с паметника на героя от Съединението Продан Тишков-Чардафон е от 1978 година. Жителите на града решават да почетат съгражданина си като му издигат паметник, достоен за пълководец. Когато статуята е завършена от скулптора проф. Илия Илиев, тогавашната власт използва различни доводи, включително че на кон могат да бъдат представяни само царски особи, и главата на Чардафон е заменена с глава на руски войн. Чак през втората половина на 90-те години е върнат истинският лик на Чардафон Велики.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22