Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Врабчев провокира с инсталация на безглава фигура в римска тога и портрети на политици

Скулпторът Андрей Врабчев
Снимка: Велина Махлебашиева

Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Творецът е познат през последните години със серия от произведения с политически заряд. Новата му скулптурна инсталация събира в едно една безглава фигура в римска тога с портрети на съвременни политици. 

Вероятно за голяма част от публиката Андрей Врабчев е скулпторът, който провокира вниманието с паметника на говорещия Бойко Борисов със светещи очи. Последната му инсталация, представена за първи път миналата година в столицата, в рамките на Нощта на музеите, представлява безглава фигура в римска тога и шест скулптурни портрета на съвременни политици. Вдъхновена е от практиката в древен Рим да се поставят статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора.

На статуята на владетеля може да стои главата на Тереза Мей, Владимир Путин, на Доналд Тръмп, Еманюел Макрон или Ангела Меркел. Единственият български политик, на когото скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.

"Това, че включвам и Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото, че той ми е бил прекалено интересен. Използвам главата от предишната негова скулптура със светещите очи. ... Господин Борисов е като Буда, той нарушава римската традиция".  

Още докато Врабчев работи по проектанякои от избраните от него политици падат от власт.

Противоречието между вечното и временното е подчертано допълнително от евтините материали – главите са от гипс, а не скулптирани в камък портрети.

А за габровци смяната на главите е съвсем истинска история. Куриозът с паметника на героя от Съединението Продан Тишков-Чардафон е от 1978 година. Жителите на града решават да почетат съгражданина си като му издигат паметник, достоен за пълководец. Когато статуята е завършена от скулптора проф. Илия Илиев, тогавашната власт използва различни доводи, включително че на кон могат да бъдат представяни само царски особи, и главата на Чардафон е заменена с глава на руски войн. Чак през втората половина на 90-те години е върнат истинският лик на Чардафон Велики.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенна поредица събития в афиша на "Софийски музикални седмици" 2024

Тази година Международният фестивал "Софийски музикални седмици" има продължение и през есента. Между 13 и 30 септември организаторите предвиждат богат афиш от концерти, срещи и съпътстващи събития като майсторски класове, представяния на книги и албуми.  Проф. Момчил Георгиев очерта акцентите в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - чуйте в..

публикувано на 20.09.24 в 19:16

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел. Така го характеризират познаващите го от Северозапада и не само там. Роден на 18 февруари 1968 г. в Разград, където и живее до момента. Завършва българска филология във ВТУ " Свети Свети Кирил и Методий" и специализира Библиотекознание в НБУ, София Настоящата книга не е първа на..

публикувано на 19.09.24 в 13:45

Звездни солисти за откриването на сезона на Софийската филхармония

На 19 септември в зала "България" Софийската филхармония ще открие новия си творчески сезон с концерт под диригентството на Найден Тодоров, който в момента е служебен министър на културата. Солистите, поканени да изпълнят Двойния концерт от Йоханес Брамс са двама от най-търсените музиканти в света - цигуларят Аугустин Хаделих и виолончелистът Готие..

публикувано на 19.09.24 в 09:25
Асен Найденов

Спомен за диригента Асен Найденов

На 12 септември 1899 г. е роден големият български диригент Асен Найденов. Наричаха го стълб на операта, патриарх, доайен на българските диригенти през 70-те и 80-те години на отминалия век. И с пълно право - Асен Найденов беше на диригентския пулт 71 години, постави над 100 оперни и балетни спектакъла, дирижира 1318 оперни представления и към..

публикувано на 18.09.24 в 18:30
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

Улица в София беше кръстена на диригента Георги Робев

В Деня на София на столичната карта се появи улица, която от 17 септември 2024 г. нататък ще носи името на забележителния български хоров диригент и педагог - проф. Георги Робев. Мястото е в квартал "Дружба", в близост до Дома на културата "Искър". Инициативата е на дъщерята на видния музикант - Татяна Робева, и на Българската хорова капела "Георги..

публикувано на 18.09.24 в 17:50

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27