Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Творецът е познат през последните години със серия от произведения с политически заряд. Новата му скулптурна инсталация събира в едно една безглава фигура в римска тога с портрети на съвременни политици.
Вероятно за голяма част от публиката Андрей Врабчев е скулпторът, който провокира вниманието с паметника на говорещия Бойко Борисов със светещи очи. Последната му инсталация, представена за първи път миналата година в столицата, в рамките на Нощта на музеите, представлява безглава фигура в римска тога и шест скулптурни портрета на съвременни политици. Вдъхновена е от практиката в древен Рим да се поставят статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора.
На статуята на владетеля може да стои главата на Тереза Мей, Владимир Путин, на Доналд Тръмп, Еманюел Макрон или Ангела Меркел. Единственият български политик, на когото скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.
"Това, че включвам и Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото, че той ми е бил прекалено интересен. Използвам главата от предишната негова скулптура със светещите очи. ... Господин Борисов е като Буда, той нарушава римската традиция".
Още докато Врабчев работи по проекта, някои от избраните от него политици падат от власт.
Противоречието между вечното и временното е подчертано допълнително от евтините материали – главите са от гипс, а не скулптирани в камък портрети.
А за габровци смяната на главите е съвсем истинска история. Куриозът с паметника на героя от Съединението Продан Тишков-Чардафон е от 1978 година. Жителите на града решават да почетат съгражданина си като му издигат паметник, достоен за пълководец. Когато статуята е завършена от скулптора проф. Илия Илиев, тогавашната власт използва различни доводи, включително че на кон могат да бъдат представяни само царски особи, и главата на Чардафон е заменена с глава на руски войн. Чак през втората половина на 90-те години е върнат истинският лик на Чардафон Велики.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..