Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оцветеното с пъстри цветове дърво в Русе радва минувачите

Върбан Христов създаде първото весело дърво в България

Върбан Христов
Снимка: Ася Пенчева

През 1988 г, когато Русе вече е в задушливата примка на румънския хлор, русенските художници протестират. Правят изложба в галерията с разтърсващи картини и пластики, а двама от тях - Антоний Софев и Върбан Христов опаковат вече загиналите дървета по улица "Славянска". Причина за преждевременната смърт и на дърветата беше хлорът. Тогава двамата художници купили от завод в Бяла полиетилен - полупрозрачен и жълтеникав, какъвто е цветът на отровния газ. По скритите клони и стебла наредиха надуваеми пъстри пеперуди, птички и още дребни животинки, за да напомнят, че с обгазяването се убива тази пъстрота на природата. Това през 88-ма беше първият подобен протест с интервенция в градската среда. 33 години по-късно един от двамата художници отново избра дърво за свое платно и съчета десетки цветове, за да направи първото "Весело дърво". Посланието днес е друго. Става дума за любов.

"Всичките са първите неща в Русе - първото кино, най-голямото замърсяване на въздуха, защо пък това да не е първото гей дърво, първото в България. Първото весело дърво в България, първото дърво, което се усмихва",  каза за БНР Върбан Христов.

Той е един от най-талантливите русенски художници, който обаче вече 34 години живее и твори във френския град Ван. Детството му е преминало в еврейската махала, а бащиният му дом е на метри от къщата на нобеловия лауреат Елиас Канети. Всеки ден, когато художникът си е у дома в Русе, преминава по улица "Цар Самуил" - там, където е Клубът на доброволеца на Червения кръст.

Три изсъхнали ясена привлекли погледа на художника. Единият дори "съблякъл" кората си, за да му покаже правите си линии и да го покани да ги оцвети. Изчакали да премине адската лятна жега и на 8 септември рано сутринта започна преобразяването на стария изсъхнал ясен в първото "Весело дърво".

"Аз чувствам, че това дърво трябва да живне и след това да търся символи. Аз съм си избрал и символа - дъгата. То е ясно - цветовете на дъгата, това многоцветие“.

Докато Върбан Христов съчетава цветовете и очертава линиите, по улица "Цар Самуил" минувачите любопитстват, дават съвети, коментират, тълкуват, говорят и най-важното - усмихват се.

"Точно това ми достави днес - един радостен, весел, слънчев лъч  в една малка уличка, която е доста населена и това ми хареса. В тази махала съм израснал - тя ми е добре позната. Може би това дърво е на моите години“.

"Какви хубави, ярки, живи цветове. За мен това е дървото на живота, защото животът е толкова пъстроцветен, разностранен, но може да бъде не само дървото на живота, може да бъде и самия човек“.

Предстои официално откриване на творбата, изчакала повече от 50 години, за да се роди отново като символ на пъстротата, многообразието и любовта в природата и между нас, хората.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40