Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната Априловска гимназия организира опознавателни дни за осмокласниците

Снимка: Велина Махлебашиева

За първи път тренировъчен форум събира в Националната Априловска гимназия новоприетите осмокласници, за да ги подготви за новата за тях училищна действителност. Днес е последният от трите опознавателни дни в гимназията, която през годините продължава традициите на първото българско светско училище, създадено преди 186 години.

От игрите за запознаване и екипност започва това ново приключение в гимназията за по-лесна и бърза адаптация на новоприетите ученици:

Ученици споделиха :

"Намираме си люби занимания с учениците. Аз съм много развълнувана това, че ще имам нови съученици и приятели“.

"Вълнение изпитвам, защото е нещо различно, ново".

„НАГ старт“ e наречена инициативата, пилотна за националната гимназия, в която се преподават чужди езици, хуманитарни и обществени науки. И защото в сградата може да се загубиш, случвало се е неведнъж на новите ученици, затова запознаването с географията на старото и новото здание е част от този така да се каже „Вход за априловци“. Освен за осмокласниците, тези дни ще са полезни за цялата училищна общност, убедена е директорката на гимназията Елвира Христова.

"Инициатива е свързана с обвързването на малки и големи, бъдещи и настоящи възпитаници в обща кауза“.

Освен организатори и модератори, за да поведат новите ученици по пътя към превръщането им в Априловци, се включват вдъхновители, а мотиватори са някогашните гимназисти, все пъстри личности - писател и сценарист, юрист по образование, който се определя като пътешественик, влогър, хора, които не се ограничават само в една професия.

Помощници в класните стаи на открито, в двора на училището, са по-големите ученици. Включват се и студенти, завършили тук.

„Това ми е последната година,тук съм израснала, научила много неща. Много ми е носталгично, защото това ми е първата класна стая", каза за БНР Красимира Лакич от 12клас.

Важен момент за новоприетите ученици е въвеждането им в ритуалността на Априловото училище. Програмата днес предвижда реликвите да бъдат извадени от витрините и да бъдат показани пред осмокласниците. Стефка Костадинова, учителка по български език и литература, ще е в ролята на любознател. Тя ще им разкажe кога и как сe e появила паметната книга:

„Книга, която е създадена в юбилейна година. 1900 се поява в Априловото школо, което вече има години за гърба си.  Една книга, която събира всички важни личности, които са се докоснали до историята на школото“.

Първи в паметната книга оставя своите в впечатления Иван Вазов, който посещава училището като министър на народното образование. В нея се чете посланието на Екатерина Каравелова, на акад. Дмитрий Лихачов, Вера Мутафчиева, Дилма Русев и на много други интелектуалци и общественици.

Сред училищните реликви е и албумът на учителите, на чиято първа страница са ликовете на Васил Априлов и Неофит Рилски.

Един от най-вълнуващите моменти в ритуалността на училището е клетвата на Априловеца.

„Тази клетва се произнася от осмокласниците на 15 септември“, допълни Стефка Костадинова.

С клетвата Априловци се задължават да изпълняват завета на благодетеля, който казва на поколенията: “Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си!“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09