Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раду Чорничук пред БНР за социалното изпадане и невидимите хора в документалното кино

Защо всеки избор има цена

Радо Чурничук
Снимка: Ани Петрова

„Попаднах на историята за това бедно семейство съвсем изненадващо. За нас беше огромна изненада, че това огромно сметище, в близост до Букурещ, ще се превърне в защитена зона, в природен резерват, заради биоразнообразието там", каза пред БНР румънският режисьор Раду Чорничук, който ще получи лично наградата за най-добър документален филм на "София филм фест" за дебюта му "Акаса, моят дом".

Довечера в 18 часа е прожекцията на филма в Дома на киното.

Румънско-германската копродукция проследява живота на семейство Еначе - родители с девет деца, които в продължение на 20 години живеят в схлупена барака сред делтата до Букурещ.

"Със сценаристката на филма документирахме как властите преобразяват това място. Искахме първо само да направим репорлтаж, но след като срещнахме децата, решихме да направим филма", разказа още в "Хоризонт до обед" Чорничук.

Чорничук е и разследващ журналист и режисьор, той е основател на румънска независима медийна организация.

"Тези деца живееха освен в крайна бедност, те бяха социални призраци, не ходеха на училище, но знаеха как да оцеляват в тази действителност на недоимък и липса на социализация. Ние ги снимахме 4 години. Първо мислехме, че те са в беда, но посбе разбрахме, че това не е така. Те имаха силна семейна връзка и можеха да живият в синхрон с природата...", посочи Чорничук.

По думите му това семейството всъщност не желае да живее в града, то не е щастливо там. Затова и филмът разсъждава върху въпросите кое е правилно и кое не е.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12