Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Салчев: Covid зоните не заменят останалите мерки, а ги допълват

Фармацевтите нямат яснота как да изписват безплатните лекарства за коронавирус

проф. Петко Салчев
Снимка: БГНЕС

Анексите към договорите на лечебните заведения с НЗОК са изпратени в четвъртък. Те трябва да бъдат подписани, за да се използва механизмът през Covid зоните да се изписват безплатни лекарства за лечение на леките случаи на коронавирус. Това обясни пред БНР управителят на НЗОК Петко Салчев. В момента има разкрити малко над 60 такива зони, съобщи той.

Анексите се подписват от лечебните заведения по желание, а не насила, допълни Салчев.

„Не можем да накараме нито едно лечебно заведение да изпълнява насила тези дейности.“

Това не е заместваща всички останали мерки, а допълнителна мярка, подчерта Петко Салчев в предаването „Преди всички“. По думите му това е допълнителна опция, която позволява пациенти, доказани с Covid, да бъдат наблюдавани и лекувани в домашни условия.

Личните лекари не са изключени от този процес, те могат да издават електронни направления, уточни управителят на Здравната каса.

Снимка: Ани Петрова

Салчев определи Covid центровете като „една хубава идея, която трябва да бъде добре подготвена организационно“.

Касата като платец е готова да посрещне и това предизвикателство, декларира той.

Според Салчев е имало избързване в обявяването на инициативата.

Фармацевтите не са наясно как ще работят, ако при тях дойде пациент с изписани безплатни лекарства след посещение на Covid зона.

„Имаме много кратко писмо от 5 реда, което не дава пълна информация как точно ще се работи с този вид рецепти“, посочва фармацевт в София.

Снимка: Ани Петрова

Засега дефицит за медикаменти няма, но е възможен такъв, ако отново настане паника и започне презапасяване, смята тя.

По стандартната схема лечението на по-леките случаи на коронавирус в домашни условия излиза около 70-80 лева, допълва специалистът.

Няма никаква информация, например от Фармацевтичния съюз, няма никакво официално писмо, изтъква друг фармацевт, който не отчита голямо засилване на търсенето.

„Нито един човек досега не е питал.“

Специалистът заявява още, че информацията, която имат, е само от телевизията.

В Бургас неяснота цари както в аптеките, така и сред пациентите. В града има три обявени за разкрити, но неработещи Covid звена. Зоната в ДКЦ 1 не е била отворена, защото лекарят там се разболял и нямало кой да го замести.

Не функционира и обявената зона в ДКЦ „Св. Георги Победоносец“. В ДКЦ „Ел Масри“ пък работел Covid кабинет, но на 17 септември все още нямало сключен договор със Здравната каса и се чакали указания.

Не е бил синхронизиран и софтуерът за изписване на безплатните рецепти, като това щяло да отнеме време ивероятно ще е факт до края на месеца, обясняват от лечебното заведение пред БНР Бургас.

Повече по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00