Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Николов: При розите у нас отдавна не е розово

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения, казва председателят на Асоциацията на розопроизводителите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

При розите в България отдавна няма нищо розово, казва Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите. Розопроизводителите не откриват своя сектор в разпределението на определените допълнителни 85 милиона лева за земеделие.

„Ние сме извън този бюджет, въпреки че като браншова асоциация ние и наши представители подкрепихме исканията на целия сектор земеделие, бяхме част от хората, които се бориха да бъде договорен този допълнителен бюджет, но в крайна сметка виждаме, че в него няма предвидени средства за нас“, обясни пред БНР Христо Николов.

„Онзи принцип, че на бебето му дават храна, когато плаче, не би трябвало да се отнася за сериозни въпроси като земеделието“, коментира той в предаването „Преди всички“.

Двата милиона, които Министерството на земеделието е отделило за розопроизводителите, нямат никакво отношение към актуализацията на бюджета и необходимостта от подпомагане като антикризисна Covid мярка, уточни Николов. По думите му въпросните 2 милиона ще бъдат разпределени сред стопани, които не са реколтирали и не са продали реколтата си.

Тоест обезщетение на тези, които не са влезли в кампания и които не са работили. От министерството пропускат факта, че няколкостотин стопани влязоха в кампания, бориха се с трудностите, внасяха данъци и въпреки това не можаха да приберат цялата си реколта и да реализират нормални количества и да имат нормални доходи.“

Христо Николов припомни, че при тях също е имало и поражения от градушките, за които нищо не е било предвидено, „а сега министерството иска да раздаде 15 милиона обезщетения за пострадалите от градушки плодове и зеленчуци“.

Ако ще обезщетяваме някого за градушки, нека обезщетяваме всички, призова той. Според него е престъпление публични средства да се изплатят за пострадали от градушки, които не са си направили труда да се застраховат, след като има държавен финансов инструмент за застраховане.

Сектор розопроизводство ангажира кампанийно над 40 хиляди души, има голям социален ефект и е доказано пострадал, подчерта Христо Николов.

„Този сектор не го обезщетяваш, а декларираш, че ще изплащаш обезщетение за лозарите, за гроздопроизводство, при положение, че те тази година ще имат може би най-добрата реколта от последните 7-8 години, при положение, че цената на гроздето е най-високата от 7-8 години насам. За какво ще ги обезщетяваме?“

Христо Николов прогнозира, че „следващите няколко години в розопроизводството ще бъдат катастрофални“.

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения за сметка на съвестните стопани, обобщи Николов.

Той е категоричен, че занемаряването на розовите градини рязко и с геометрична прогресия води да развитието на неприятели и на болести.

„В момента създаваме местообитания на неприятели и на болести, като изоставяме огромни на брой и немалки като площ полета с маслодайна роза.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08