Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отпуснатите 60 милиона лева за сектора авиация не помагат на бранша

Снимка: БГНЕС

Авиационният бранш изпрати до институциите, включително и до президента призив, че е подминат от помощите за Covid-19. Те смятат, че между двете четения на актуализацията на бюджета са били променени условията за финансиране, без това официално да е съгласувано с представители на сектора. От Асоциацията на Българската авиационна индустрия казват, че осигурените 60 милиона лева за погасяване на задължения към банки, оперативен лизинг и други са от добрия им период преди 31 декември 2019 година.
Анелия Маринова   Снимка: личен архив

"Поводът за писмото беше тази изненадваща промяна в критериите за разпределяне на държавната помощ за бизнеса. Ние месеци наред се опитваме да договорим някаква финансова подкрепа за авиационния бранш, който в световен мащаб е сред най-пострадалите сектори като резултат от коронакризата. След много срещи с министерството на  финансите, министерството на транспорта  беше определена първоначално една сума от 30 милиона лева. В процеса на обсъждане и гласуване на проектозакона в Народното събрание между първо и второ четене е взето решение сумата да бъде 60 милиона лева, т.е. цялата сума, намираща се по сметките на Летище София да бъде отделена в помощ на въздушния бранш, но изненадващо критериите, които са записани отнасят тази помощ към плащане на задължения към края на  2019 година", каза за БНР Анелия Маринова – представител на Асоциацията на Българската авиационна индустрия и на един от превозвачите..

По думите ѝ това означава, че държавата отпуска средства на авиокомпании, които да покрият свои задължения, възникнали в предковидната 2019 година.

„Проблемите в сектора започнаха в началото на 2020 година,  тя беше катастрофална и на практика така записани критериите в закона дават възможност на авиокомпании, които по някакви търговски ли други причини са натрупали задължения към края на добрата 2019 да покрият тези задължения, но по никакъв начин не помага на бранша за всичко, което се натрупа и което доведе почти до фалит по-голяма част от фирмите в сектора“.

Асоциацията настоява тази помощ да бъде отнесена към реално настъпилите драматични последици, които са в рамките на 2020 и 2021 година.

.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51