„Де е България?“, най-новата кампания на фондация „Българска памет“, е с фокус върху българи, които живеят извън пределите на родината, но не са емигранти.
Кампанията цели да разкаже интересни истории на българи от историческата ни диаспора, впечатленията им от родината, в която не са израснали, но смятат за своя, и деликатно да напомни на държавата и институциите, че съществува и една друга България с хора, които носят самосъзнанието на българи.
На сайта си фондацията публикува информация за най-големите български общности, които се намират в Украйна, Молдова, Сърбия, Република Северна Македония и Албания. Цитирани са и неофициални данни, с които „Българска памет“ разполага от наши сънародници в тези държави. Например в Молдова българската общност наброява 65 000 души, което е 2% от населението на страната. В Украйна според последното преброяване отпреди 20 години етническите българите са малко над 200 000, а по неофициални данни са над 300 000. В Сърбия официалната статистика признава 18 000 етнически българи, но неофициално се говори за 60 000. В Република Северна Македония с български паспорти в страната са 120 000, а в Албания в районите с преобладаващо българско население живеят около 30 000 души, но неофициалните данни сочат двойно повече.
„Де е България?“ е социално-информационна кампания, която ще продължи до живот, казва основателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски:
„Бидейки в демографска криза, която граничи с катастрофа, ние трябва да имаме предвид тези българи. А и не само заради това. Те са неразделна част от нашия живот, за която трябва да се грижим, както за хората тук, в България. Кампанията цели да информира за това как ние работим за реинтеграция на българската диаспора по европейски модел. Продължаваме с образователните семинари, битката за училище в Украйна. В Молдова има университети, които сме длъжни да поддържаме. За Македония да не говорим, за Албания. Апелът на кампанията освен към нашето общество е и към българската политическа класа. Да загърби неглижирането от миналото“.
Мирослав Костадинов е един от хората, включени в кампанията „Де е България?“. Той е на 27 години от Босилеград, завършил е медицина у нас и вече упражнява лекарската професия в София:
„От 2019 година съм специализант по ортопедия и травматология в болница „Света София“. Мечтата ми е да живея тук. Още от малък съм възпитан в този дух, така съм научен, че въпреки че не съм роден в България, аз съм българин“.
Мирослав има български паспорт от осем години, но е чакал за документите близо четири.
Виктория Марчева е на 28 години, родена и отраснала в Украйна, но без български паспорт. Разпространява българското в Кипър, където в момента живее със семейството си. Висшето си образование е завършила в Музикалната академия в София - оперно пеене:
„В Кипър преподавам пиано, пеене, ръководя вокална група в българското училище „Никола Вапцаров" в Никозия. Преподавам на малки деца музикална подготовка. Музикален ръководител съм в детска градина. Опитвам се да предам на децата любовта към българското“.
Виктория няма българско гражданско, а само украинско. Смята да кандидатства за кипърско, но твърди, че се чувства българка, защото когато живееш в различни държави и познаваш толкова много култури, в един момент всичко се съчетава в едно, а гражданството не определя не определя какъв си.
Българското национално радио е медиен партньор на инициативата.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита призовават разговора да се води на масата на преговорите. ПП-ДБ приемат поканата за среща от Борисов От ГЕРБ посочват, че в предварителните..
Сътрудничеството между България и Сингапур в областта на образованието е сред темите, обсъдени в рамките на посещението на президента Румен Радев в азиатската държава. България обмисля да предложи подписването на двустранно споразумение, посочи министърът на образованието Галин Цоков, който е в делегацията на президента в Сингапур: "Имаме идея да..
Каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари - с тези думи може да се обобщи 29 Конференция за климата на ООН в Баку, Азербайджан. Форумът се проведе в края на най-горещата година в историята на човечеството, а началото му беше белязано от смъртоносни бури във Филипините и Хондурас, извънредно положение заради засушаване и горски пожари в..
София ще засияе с празнична украса на над 50 локации тази Коледа, съобщават от Столичната община. Най-високата елха - 15 метра - ще се издигне на площад "Александър Невски", която ще грейне тържествено на 1 декември със специална празнична програма. Пред НДК ще бъде поставена 6-метрова елха, украсена с играчки, ръчно изработени от деца от 199..
Румен Петков от коалиция "БСП - Обединена левица" коментира парламентарната криза с избора на председтел на Народното събрание. Той заяви, че трябва да се търси приемлива фигура, както и че не е задължително разговорите да се водят пред камерите. "То предполага приемлива фигура. Ние не можем да бягаме от възможността тази фигура да бъде..
Учредителите на новата политическа партия "България Може" заседават по програмата и политическите цели на формацията. Учредителното събрание ще избере ръководство и ще обяви намеренията си, сред които участие на следващите избори. "България Може" излиза на политическата сцена, с амбицията да даде алтернатива на хората, които не се припознават..
В Обединеното кралство рейтингът на премиера Киър Стармър рязко пада, докато този националистът Найджъл Фарадж е във възход. Това показва ново социологическо проучване на агенция Ipsos. Данните бяха обявени от Скай нюз, а в свой анализ големият британски експерт по избори професор Джон Къртис посочи, че "в британската политическа история трудно..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
КС ще извърши спасителна операция, т.е. изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева,..