Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силистра - най-северният север

Емблемата на Силистра
Снимка: Незабравка Кирова

За мнозина Силистра е непозната част от България, а онези, които все пак са я посещавали – определят местоположението ѝ като най-северния север, използвайки едноименния роман на Стефан Поптонев от 1975 година.

Граничи с Румъния и по вода, и по суша – нещо, което малцина знаят.

За Силистра казват още, че не е град, покрай който ще минеш напът за другаде. Силистра е град, за който трябва да си тръгнал специално, отдалечен от столицата на близо 500 км и магистрала в тази посока няма.

А всъщност Силистра е древен град, обитаван от хилядолетия с оставени от различни цивилизации отпечатъци.

Пъстра картина, преплела в едно култура, история и природа.

Силистра е град, разположен върху Архитектурно–археологическия резерват „Дуросторум – Дръстър – Силистра”.

В Силистра е запазен и Дворецът на раннохристиянските епископи на града, от V – VI век. Намира се зад сградата на полицията в града.

Силистра тази година отбеляза 161-вата годишнина на катедралния храм „Св. Св. апостоли Петър и Павел“. Единствен за града. Строителството е започнало през 1857-1858 г., но окончателното завършване и освещаване е през 1860 г. Издигнат на мястото на друга старинна църква, на името на Св. Георги, затова и сега освен престол на Петър и Павел в църквата от дясната страна има втори престол в чест на светеца. Днес в храма се пазят мощите на един от дванайсетте доростолски мъченици – св. Дасий, които при идването си в България специално за Силистра донесе Папа Йоан Павел Втори. Храмът е построен от майстор Стойку от Дряново. Първите икони на иконостаса са рисувани от зограф Теодосий от Трявна, известен като зограф Досьо Коев. По-късно, след Освобождението, иконите са сменени с други, изработени в Одеса.

снимка: Незабравка Кирова
Догодина ще бъдат отбелязани 130 години от строителството на сградата, в която днес се помещава Художествената галерия на Силистра. Някога обаче тя е била строена за Педагогическо училище за подготовка на учители по селата, подобно на тези в Лом и Кюстендил. В годините на румънската окупация в нея се е помещавала Префектурата, а по-късно е било събрано и цялото румънско административно управление на града. За известно време след освобождението 1940 година е била и Исторически музей. Днес в галерията има ценни оригинали на творци като Владимир Димитров - Майстора, Златю Бояджиев.

В Силистра е запазена и единствената османска оръдейна крепост на Балканите от средата на 19-и век. Интересна е и експозицията в Етнографския музея в града, където се пазят над 3 000 текстилни единици.

Дунавският парк на Силистра - където всеки гост има възможност да бъде докоснат от вълшебните лъчи на залязващото слънце, обгърнат от зелена тишина, е един от най-старите, а може би дори и първи обществен парк у нас.

В близост до Силистра е и Биосферният резерват „Сребърна“, известен с колонията от къдроглави пеликани.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57