Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Славейков: За мен е важно текстът на една пиеса да не подвежда

Йордан Славейков
Снимка: БНР

„Повече възприемам себе си като режисьор. В литературата се чувствам повече като гост. Нямам учител в писането, имам учител в театъра – Крикор Азарян. От проф. Азарян научих да обичам актьорите и да избирам трудни пиеси, да се вглеждам в съдбата и в сърцата не на героичните персонажи, а на отхвърлените. Обичам да пиша от дете, много чета“. Това сподели пред БНР режисьорът Йордан Славейков.

За него е важна отговорността - дали с текста, който предлага, не подвежда себе си, актьорите или публиката.

„Внимавам да не се подхлъзвам по нещо, което е леко, лесно“.

В предаването „Хоризонт за вас“ Славейков допълни, че е приключил работа по стар негов проект - монодрамата „Виктория“. Пиесата е преведена на руски, украински, английски, предстои преводът ѝ на сръбски и на италиански език. Репетира се в Струмица.

Режисьорът коментира и българската политическа действителност, от която пряко се интересува:

„През последните десетина година е отвратителна, ужасяваща, прилича на мафиотски клан. Радвам се, че на хората започна да им писва това нещо, че излязохме на улицата“.

Той призова да се прекрати очакването, че интелектуалците трябва да се борят на всички фронтове и „да запълват амбразури“:

„И по повод екология, и по повод политика, и по повод проблемите на границата. Интелектуалецът в България е силно маргинализиран, особено този, който е на щат на службица някъде. Неговите пари идват от държавата“.

Йордан Славейков е роден на 2 септември 1976 година във Враца. Завършва режисура в НАТФИЗ през 2006 г. Специализира актьорство в Москва в Международното лятно театрално училище. От 2009 г. работи в тандем с друг режисьор и драматург Димитър Касабов. Водили са актьорски тренинги в САЩ. Техен спектакъл се играе в Беларус, а пиесата им „Паякът“ е една от най-добрите български пиеси в последните години, а за нея има отлични рецензии в издания като The New York Times и Village Voice. Играла се е на фестивали в САЩ, Русия, Беларус, Белгия. 

Романът „Последна стъпка“ е дебютен за Йордан. И година след издаването си му носи две награди – „Сребърен пегас“ за най-добър роман в категория „проза“ от конкурса „Южна пролет“, Хасково, 2016, както и наградата „Дъбът на Пенчо“, връчвана от проф. Светлозар Игов. Романът е и сред номинираните за наградата на Литературен клуб „Перото“, НДК.

Интервюто с Йордан Славейков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29