Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF с нова кампания за повишаване на информираността за климатичните промени

Проектът "Климатични герои" цели да се бори срещу дезинформираността

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Проектът "Климатични герои" цели да се бори срещу дезинформираността, която съществува на национално и регионално ниво, тъй като проектът се изпълнява в още няколко държави - в Сърбия и Румъния, но истината е, че в момента има едно несъответствие и неразбиране между това какво правим в нашето ежедневие и как тези действия резултират върху климата и климатичните промени. Целта на "Климатични герои" е посредством различни обучения да научи нашите участници как да разпространяват мисията сред техните близки, приятели и техния кръг от хора. Нашите участници минаха едно шестдневно обучение, където научиха повече за климатичните промени, за природата и като цяло защо се случват тези неща, колко лоша е ситуацията и какво можем да направим по въпроса", каза за БНР Виктория Табакова, координатор „Младежка ангажираност“ към WWF.

Днес десетки доклади и изследвания показват, че климатът около нас се променя, което води до различни изменения в познатия ни свят, а също и в живота, който водим. Учените са уверени, че глобалното затопляне, топенето на арктическите ледове и природните бедствия са следствие от действията или бездействията на човека. Една от най-важните мисии на природозащитната организация WWF е именно борбата с климатичната криза.

"Глобалното затопляне е факт, климатичните промени са факт. Учените са стигнали до консенсус за това, че глобалното затопляне е факт и то е резултат от дейността на човека", допълни в предаването "Закуска на тревата“ Табакова. 

Проектът „Климатични герои“ се изпълнява от WWF България, WWF Румъния, WWF Сърбия - Адрия, Дружество за ООН в България и Чешката природозащитна партньорска фондация (Czech Environmental Partnership Foundation) с финансовата подкрепа на Европейската климатична инициатива  (European Climate Initiative (EUKI))  част от Германско федерално министерство за околната среда, опазването на природата и ядрената безопасност и Британско посолство в София. Основната цел на проекта е да обърне тенденцията за влошаващо се състояние на нашата планета, за да може в бъдеще хората да живеят в хармония с природата.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия  файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25