Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е закодирано в непроученото тракийско светилище

Каменна бърчина - древна приказка за посрещане на слънцето

„Изотопия“ се потапя във вулканични спомени за прераждане, оракули, светици и легенди

По пътя към „Утробата“
Снимка: Лора Търколева

Скалното светилище Камъка или Каменна бърчина (на местния диалект каменно възвишение) е сред най-посещаваните в Странджа. Обектът не е проучван археологически. Разположен е в дъбова гора. През 1981 година е обявен за природна забележителност.

Самата скала е вулканична. По нея личи почеркът на траките – там, където са дообработвали скалите, след като вулканът е свършил своето.

Светите им места винаги са сред природата“, напомня Иван Димитров, с когото „Изотопия“ тръгва по пътеката на отминали мистерии и вярвания. Иван работи в Туристическия център на Малко Търново като водач, живее в близкото село Стоилово.

Скалната гъба с провиралото (от източната страна)

Сред най-популярните образи в светилището е триметрова каменна гъба. 

След посвещение младите са минавали през провиралото от запад на изток, следвайки пътя на слънцето, което след залез на запад отново се появява на изток за нов живот.

Провиралото се намира в долната част на каменната гъба

„Така и те са минавали през провиралото като символ на прераждане, за нов живот“, уточнява Иван.

Посетители са оставили в древното тракийскоо светилище ябълки и жито

Знаем, че са възлиявали вино, мед, мляко, като виното е мистериална течност – по-лесно са се свързвали чрез него с боговете, млякото е животворна течност, медът също е свещен. Другото, което са давали в дар към боговете, това е хляб, жито.“

По пътя към „Утробата“

След като Орфей забранил жертвоприношенията, те станали безкръвни.

„Няма следи открити. Има ямки, където може би са възлиявали течности. Знае се, че са палели огън, който е символизирал бога Слънце. В самия огън са възлиявали течностите. Най-вероятно след като ги възлияват, може да гледат самият огън какви форми прави, да виждат нещо в огъня древните, на който му се дава, който има очи да ги види тези неща. Вероятно са пророкували или са виждали други неща в огъня.“

Едната ямка е пълна с дъждовна вода.

„Някъде даже има по точни съзвездия направени ямки. Доколкото знам, на Беглик таш ги има Плеядите.“

След ритуалите преди изгрев слънце са отивали да посрещнат слънцето, при соларните кръгове, където има хубав изглед към морето, допълва той.

Провиралото в скалната гъба

Местните имат поверие, че който мине през провиралото, цяла година ще има здраве и късмет.

„Минавали са, доста едри хора са минавали“, уверява Иван. „И за тук се смята, че като минеш, ти се опрощават и греховете.“ 

Голямата скална гъба

Самата скала е доста ронлива и ерозира с времето, отбелязва Димитров. Утробата вече не е съвсем с форма на утроба тъкмо заради ерозията на скалата през вековете. През 2005 г. археоастрономи са установили, че преди 2500 години на това място траките са посрещали слънцето и се е получавало оплождане на богинята Майка от бога Слънце.

„Утробата“

Самата скала за траките символизира богинята Майка.“

Богинята Майка и богът Слънце са имали много имена. В Странджа се смята, че култът впоследствие се е пренесъл към някои светици.

„За Св. Марина има предположение, че е останала от култа към богинята Майка, Изида, Кибела…“

Вулканичните скали на светилището са всъщност отломки от вулкан, изхвърлени на доста голямо разстояние – 30-ина километра.

Соларните кръгове, изсечени в камъните на светилището

Следваща стъпка – соларните кръгове. За тях има предположение, че е възможно да са фазите на луната. Единият кръг е полукръг, но е възможно самата скала да е ерозирала с времето, да е бил цял кръг, пояснява Иван Димитров.

„Тук вероятно са свещенодействали оракулите. Има и предположение, че е възможно да е като обсерватория, където да са наблюдавали нощните светила.“

Дарове, оставени в светилището

Оставени са дарове – ябълки, жито.

Има сведения, че навремето покрай светилището е имало стена и цялото е било оградено със зид, който преди столетия местните са изнесли, за да строят.

Слънчевият часовник на светилището

Прави впечатление кръг с дупка в средата – вероятно вид слънчев часовник или древна мелница.

„III-II хилядолетие пр. Хр. – траките са били многочислени по тези земи в този период.“

Древните са били по-близо до природата, до земята, казва Иван Димитров.

Оттук сме дошли, пак в природата ще отидем.“

Още загадки от света на предците – в звуковия файл.
 
Снимки: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47