Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Милкова: У нас 7 хиляди жени годишно раждат без проследяване на бременността

Росица Милкова
Снимка: Лора Търколева

Средно за година у нас раждат около 7 хиляди жени, чиято бременност не е била проследявана от акушеро-гинеколог. Това съобщи пред БНР Росица Милкова от Фондация „Тръст за социална алтернатива“. Една от основните причини за това са прекъснатите здравни права, посочи тя.

Изискването за внасяне на здравни осигуровки за петгодишен период назад във времето се оказва трудно преодолима бариера за голяма част от българските жени, отбеляза Милкова в предаването „Преди всички“.

Здравната закрила в България за жените и децата е безплатна, но на практика жените без осигуровки след раждането не могат да проследят евентуални усложнения след раждането, коментира тя. За децата проблемът е в записването при личен лекар.

„Над 120 хиляди лица в България са без лични документи – сред тях и жени, и деца. Една голяма част от децата не могат да бъдат записани и при личен лекар.“

61% от ромските деца на възраст от 6 до 11 месеца страдат от анемия, каза Росица Милкова, като се позова на данни от Националния център по обществено здраве и анализи.  

„Това, зад което ние заставаме, е правото на всяка жена да получава достъп до пренатална грижа – редовни прегледи, изследвания и лечение, когато е необходимо по време на бременността, без това да е обвързано с нейния здравно-осигурителен статус“, заяви Росица Милкова.

По думите ѝ децата до 3-годишна възраст следва да имат универсален достъп до медикаменти и да има държавен механизъм, който да подкрепя семействата за навременно и адекватно лечение, без да е обвързано с доходите им.

Ако законодателството за личните документи не бъде променено, ние ще поддържаме за поколения напред едно социално изключване и голяма група хора като невидими за обществото, категорична е Милкова.

Росица Милкова е ръководител на проекта „От 0 до 3“. Фондация „Тръст за социална алтернатива“ започва кампания за майчино и детско здраве и грижа за децата до 3-годишна възраст. В нея си подават ръка 11 граждански организации.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17