Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Панайотова постави за първи път на българска сцена персийския епос „Шахнаме"

Спектакълът се играе в театър „Азарян“ в НДК

Елена Панайотова
Снимка: Станислава Пирчева

„Сигурно дойде вярното време, верния момент. Това, че имаше годишнина е единия повод - 2020 година беше  обявена за година на Фердоуси от ЮНЕСКО и се празнуваха 1010 години от неговата смърт. В една ситуация на затвореност на света, на липса на пресичане на граници, невъзможност да пътуваш и си казах, че сега е момента да поемем това пътуване към древна и далечна персийска култура", каза за  БНР Елена Панайотова.
Постановката „Шахнаме: Сказание за Зал“  Снимка: Иван Дончев

Тя е театрален режисьор, педагог и продуцент, който играе важна роля в появата на нови тенденции и форми на театрални практики от края на деветдесетте години у нас. Завършва режисура в НБУ, специализира европейска култура и история в Университета в Амстердам, и театрална антропология в Один театър в Дания. Четиринадесет години е редовен преподавател по театър в Университет за изкуства в Утрехт, Холандия, а от пет години в департамент „Театър“ в Нов български университет.

Постановката  „Шахнаме: Сказание за Зал“  Снимка: Иван Дончев

През тази година Елена Панайотова постави за първи път на българска сцена персийския епос „Шахнаме: Сказание за Зал“ в театър „Азарян“ в НДК. Представлението бе представено на зрителите на 7 октомври, ще има постановка и на 8 октомври от 19.00 часа.

"Шахнаме или "Книга на царете" е писана 35 години от Фердоуси във време на ислямизация на персийската империя и той спасява персийската култура. Персийският език, който  днес се говори в Иран е езикът на Фердоуси, иначе той щеше да изчезне", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Панайотова.

Постановката  „Шахнаме: Сказание за Зал“   Снимка: Иван Дончев

Хаким Абу'л-Касим Фердоуси Туски е един от най-именитите и велики поети на Персия (днешен Иран), известен е с прозвището Омир персийски. Автор е на иранската национална поема Шахнаме или „Книгата на царете“. Тя се състои от 60 000 строфи и в нея е описана историята на Персия от най-древни времена до проникването на исляма през VII век.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде представена във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде представена във Варна.  За мен е предизвикателство, но и голяма радост, обясни Великова в предаването "Преди всички". "Това представяне е в рамките на празненствата по случай три години от влизането на научно-изследавателския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ във Висшето..

публикувано на 02.08.24 в 14:57

Михаела Аройо представя хората от Бесарабия, които сънуват на български

Галерия "Синтезис" представя изложбата "Сънувам на български" на младата документална фотографка Михаела Аройо. Това е първото цялостно представяне на дългосрочния й фотографски проект, посветен на бесарабските българи в Молдова и Украйна. През 2023 г. той е финалист за наградата на Magnum Foundation Inge Morath. Изложбата може да бъде посетена до..

публикувано на 02.08.24 в 13:24
 Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски представя новия сезон на Радиооркестъра

Константин Илиевски започва своя втори сезон като главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. След успешния и вълнуващ изминал концертен и звукозаписен сезон предстои новият 2024/2025, който се очаква да е предизвикателен и амбициозен. Той ще бъде открит на 27 септември с концерт в зала "България" от 19.00 часа..

публикувано на 02.08.24 в 12:33

Интервю с китара, не само с китарист? Възможно, ако е китарата на Ангел Демирев

Сред останалите вдъхновения на Демирев, за да свири "бамбашка" , както сам казва преди десет години, е Джон Маклафлин . Джон Маклафлин, "Snarky Puppy" и Илхан Ерсахин - в 11-ия фестивал "A to JazZ" " Като бях малък, мечтаех, всеки тон, който слушах, беше безкрайно съзерцание. Неговата музика ме докосва..

публикувано на 01.08.24 в 13:40

Започва шестото издание на фестивала "Неотъпкана пътека"

Шестото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" ще се проведе от 1 до 4 август . То събира музиканти от България и САЩ, които изпълняват обичани, а също и малко познати, и съвсем нови произведения.  Първият концерт е в четвъртък, 1 август, в Културния дом на Гоце Делчев от 19.00 ч . с произведения от Йохан Себастиан Бах,..

публикувано на 01.08.24 в 12:28
Олеся Илашчук и Яра Бубнова

Пътуващата изложба - "В окото на бурята. Модернизъм в Украйна" и у нас

През есента в Националната галерия се очаква гостуваща изложба на спасено от бомбардировките украинско изкуство . Експонатите са от първата половина на 20-ти век и до сега са показвани в няколко европейски столици. Ще бъдат представени повече от 60 творби от музеите в Киев, Полтава, Одеса и Лвов . От октомври до януари догодина в залите на..

публикувано на 01.08.24 в 07:05
Георги Новаков

Георги Новаков в поредицата - "Магията на театъра"

Георги Новаков е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Основател и Изпълнителен директор на Фондация "А`Аскеер", Новаков е кръстникът на театралните награди "Аскеер" . В периода 1990 – 2001 г. е председател на Управителния съвет на Творческия фонд на Съюза на артистите в България. Актьорът Георги Новаков..

публикувано на 31.07.24 в 10:28